czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Milicz: Współpraca – powrót do normalności

Program obecnego burmistrza, Piotra Lecha, zakładał m.in. przywrócenie współpracy i zgody między samorządami i samorządowcami, czyli powrót do normalności. Do mieszkańców Ziemi Milickiej to trafiło. Warto zauważyć, jak wiele się zmieniło. Jeszcze rok temu było nie do pomyślenia, by burmistrz razem ze starostą i innymi włodarzami ościennych samorządów uczestniczył w imprezach, nawet tych patriotycznych, które powinny bardziej łączyć niż dzielić.

 

W tym roku burmistrz Piotr Lech razem z powiatem był organizatorem Parady 3 Maja, która przeszła przez miasto w barwnym korowodzie nad zalew, gdzie miała miejsce Majówka Konstytucyjna. Wspólnie świętowano 11 Listopada na milickim Rynku. Gmina uczestniczyła w Święcie Karpia Milickiego, organizując koncert grupy Enej i uczennicy I LO – Darii Jaworskiej. Natomiast powiat pomagał gminie przy wielkim święcie rolniczym – Dożynkach Wojewódzkich, które po raz pierwszy zorganizowano w Miliczu, co było wielkim wyróżnieniem dla gminy i jej mieszkańców.

Po raz pierwszy od pięciu lat gminę i powiat połączyło również wspólne wydawnictwo książkowe „Historia polskiego Milicza”, którego promocja miała miejsce 7 czerwca – dokładnie w 70. rocznicę przekazania Ziemi Milickiej polskim władzom cywilnym przez Armię Czerwoną.

Po pięciu latach przerwy do Milicza znów zaczęli przyjeżdżać na robocze spotkania wójtowie i burmistrzowie, nie tylko sąsiednich gmin, ale i tych dalszych. To na terenie gminy Milicz zorganizowano w tym roku dolnośląskie obchody 25-lecia samorządności z udziałem m.in. marszałka, wojewody i arcybiskupa metropolity wrocławskiego. To w Urzędzie Miejskim pierwszy raz w historii Milicza miał miejsce inaugurujący V kadencję Konwent Powiatów Dolnego Śląska. To w Miliczu m.in. z inicjatywy burmistrza Piotra Lecha powstawała koncepcja powołania konwentu gmin Dolnego Śląska. Gmina Milicz obecnie aktywnie uczestniczy w wielu organizacjach i związkach, m.in. w Stowarzyszeniu Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy czy Związku Miast Polskich.

Zgoda buduje!


 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku życzymy wszystkim

zgody, współpracy i normalności w każdym wymiarze aktywności zawodowej, społecznej i prywatnej,

a także wiary, nadziei i miłości, by towarzyszyły nam przez cały rok 2016

Piotr Lech Burmistrz Gminy Milicz, Halina Smolińska Przewodnicząca Rady Miejskiej