piątek, 19 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Milicz: Tu warto być!

Milicz kojarzy się przede wszystkim z cudowną urodą krainy Stawów Milickich, z obfitością ptaków, ryb, pięknem malowniczego krajobrazu i urokiem XIX-wiecznego centrum miasta. Ale miasto i gmina Milicz mają więcej do zaoferowania. Tu bowiem na równi z urodą natury ceni się kulturę, tworzenie wspólnoty, a także dobrą zabawę. Wiele ciekawych rzeczy działo się i będzie się działo w Miliczu w pierwszym półroczu 2015.

Po wyborach, w których władzę w powiecie i gminie przejęli kandydaci tego samego komitetu wyborczego – KWW Piotra Lecha – doszło w końcu do porozumienia obu samorządów, powiatowego i miejskiego, a tym samym do wspólnego planowania imprez i ich realizacji. Już w lutym zorganizowano spotkanie noworoczne, na którym radni czterech samorządów powiatu milickiego mogli wysłuchać m.in. recitalu Darii Jaworskiej, uczennicy I LO, która zwyciężyła w konkursie wokalnym radia RMF i nagrała teledysk z zespołem Enej.


 

MARZEC

W marcu zorganizowany został bieg Tropem Wilczym 2015 z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wiele innych okolicznościowych wydarzeń. Gminny Ośrodek Kultury, kierowany przez nowego dyrektora, zamiast rywalizować, nawiązał współpracę z komercyjnym Kreatywnym Obiektem Multifunkcyjnym (KOM) i już w Dniu Kobiet obie placówki zaprosiły miliczanki na koncert. W marcu zostanie też zorganizowany – przez Szkołę Muzyczną i Ośrodek Kultury – trzydniowy Maraton Gitarowy, m.in. z udziałem Krzysztofa Pełecha.


 

KWIECIEŃ

To miesiąc świąt wielkanocnych, dlatego też milicki Ośrodek Kultury zaprasza do konkursu na świąteczną palmę. Rozstrzygnięcie oczywiście w Niedzielę Palmową. Wtedy też odbędzie się pokaz palm w kościele pw. św. Andrzeja Boboli – największym milickim kościele, znanym jako Kościół Łaski, o pięknej szachulcowej konstrukcji, który w zeszłym roku obchodził 300-lecie. Na kwiecień zaplanowano również Festiwal Smoka – a Smok nie pojawia się przypadkowo, gdyż ten legendarny potwór jest w herbie Milicza.


 

MAJ

Już po raz dziewiąty zorganizowana zostanie Parada Konstytucji 3 Maja. Jak co roku, poprowadzi ją orkiestra, będą bractwa kurkowe i rycerskie, milicki smok niesiony przez młodzież, jeźdźcy konni, bryczki, zabytkowe wozy strażackie i wiele innych atrakcji. Tu też nowość: obchody Święta Konstytucji 3 Maja powiązane będą z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Na 27 maja zaplanowano wielkie obchody 25-lecia samorządności. Do milickiego KOM-u zaproszono m.in. profesora Leona Kieresa. Imprezie towarzyszyć będzie promocja książki wydanej wspólnie przez gminę i powiat pt. „Historia polskiego Milicza” – pracy zbiorowej, której redaktorem jest dr Ireneusz Kowalski, lokalny historyk.


 

CZERWIEC

Na ten miesiąc zaplanowano bardzo dużą imprezę, której gmina patronuje. To organizowana przez miliczanina Mariusza Wypychowskiego American Cars Mania, czyli wielki festiwal pojazdów amerykańskich i kultury amerykańskiej z tym związanej. Impreza potrwa trzy dni – od 26 do 28 czerwca. Podczas festiwalu lokalny siłacz Tadeusz Hryciuk będzie bił rekord świata w wyciskaniu 60-kilogramowego odważnika.

(TS)