wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Milicz: Tu się wiele dzieje

Zapraszamy na Ziemię Milicką. Na turystów czekają nie tylko piękna natura czy ścieżki rowerowe, szlaki piesze, konne i kajakowe, ale również wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz rekreacyjnych.

Pod koniec miesiąca, 27 maja, miały miejsce dolnośląskie obchody Święta Samorządu Terytorialnego, a zarazem Święta 25-lecia Samorządności; zorganizowała je gmina Milicz w Miliczu, gdzie metropolita wrocławski, Jego Eminencja Arcybiskup Józef Kupny odprawił uroczystą mszę św. w intencji srebrnych godów dolnośląskich gmin, a także samorządowców i ich rodzin, oraz w milickiej Grabownicy (położonej nad jednym z największych akwenów „Stawów Milickich”).

Wśród dostojnych gości oprócz arcybiskupa znaleźli się marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, a także wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów, dyrektorów samorządowych i rządowych instytucji oraz ludzi nauki, wśród nich jeden z twórców najbardziej udanej reformy państwa – odtworzenia samorządu gminnego w Polsce – prof. Leon Kieres, który wygłosił okolicznościową prelekcję. Głos zabrali także m.in. pierwszy i obecny burmistrz Milicza, gospodarze uroczystości: Janusz Wierzowiecki i Piotr Lech. Przemawiali również marszałek i wojewoda.

Podczas obchodów promowane było nowe wydawnictwo gminy Milicz – praca zbiorowa pt. „Historia polskiego Milicza”. Goście mieli także możliwość pospacerowania groblami stawów i podziwiania tego, co na Ziemi Milickiej najcenniejsze – piękna Stawów Milickich, doskonałej wielosetletniej idealnej symbiozy człowieka i natury.


 

Czerwiec – sierpień: Milickie Lato nad Zalewem

W przeddzień pierwszego dnia lata rusza po raz drugi cykl imprez Milickie Lato nad Zalewem. Co weekend od piątku do niedzieli nad milickim zalewem przy ul. Wojska Polskiego rozgrywane będą turnieje siatkówki plażowej, zawody sportowo-rekreacyjne, będzie można posłuchać muzyki różnych wykonawców, a wieczorami potańczyć na specjalnej platformie ułożonej na plaży. Zaplanowano także wiele atrakcji dla dzieci. W znajdującej się przy zalewie restauracji serwowane będzie nie tylko piwo, ale wiele dań z ryb, przede wszystkim z karpia, jak np. pierogi z karpiowym nadzieniem – zwycięska potrawa na wrocławskim Festiwalu Smaków „Europa na widelcu”. Nad zalewem będzie można wypożyczyć rower i oddać go w różnych częściach gminy, popływać kajakiem czy rowerem wodnym. Cykl imprez organizują: gmina Milicz, lokalny Ośrodek Kultury i Fundacja na rzecz Ziemi Milickiej.

Auto Cars Mania – od 26 do 28 czerwca tereny dawnego lotniska przy drodze krajowej nr 15 w Miliczu dzięki zapałowi miliczanina Mariusza Wypychowskiego staną się areną amerykańskiej motoryzacji. Już po raz trzeci zjadą do nas licznie fani aut made in USA. Zaplanowano amerykańskie (ale także lokalne) potrawy, amerykańską muzykę (wystąpi m.in. zespół z samego Los Angeles – na razie mało znany, ale po ACM może być różnie) i amerykańskie zabawy. Impreza jest biletowana, ale dzieci do 16. roku życia wchodzą za darmo. Natomiast milicki Ośrodek Kultury już całkiem gratis zorganizuje w sobotę 27 czerwca plenerowy pokaz filmów drogi, gdzie będzie można zobaczyć „Konwój”, „Znikający punkt”, „Thelmę i Louise” czy „Szalone serce”.


 

Lipiec: Moulin Rouge przy wiatraku w Duchowie

Jedyny na Dolnym Śląsku wiatrak koźlarz znajdujący się we wsi Duchowo, 2,5 km od centrum Milicza, został dzięki środkom unijnym generalnie wyremontowany, wybudowano także Chatę Młynarza (w której mieści się lokalne minimuzeum), plac zabaw i terenową siłownię. Duży parking przy wiatraku jest w stanie pomieścić wielu zmotoryzowanych turystów. Milicki Ośrodek Kultury chce po raz pierwszy, ale nie ostatni, zorganizować tu imprezę pn. „Moulin Rouge”. 11 lipca wiatrak zostanie podświetlony na czerwono, muzycy będą przygrywać gościom paryskie walczyki do francuskich win, które będzie można nabyć w promocyjnych cenach w Chacie Młynarza, w niej też będą pieczone bagietki z serem. Imprezę zakończy plenerowy pokaz filmu „Moulin Rouge” z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem.


 

Sierpień: To już 35 lat!

25 sierpnia gmina Milicz i milicka „Solidarność” świętować będą 35. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” – organizacji, która zmieniła i Milicz, i Polskę, ale także Europę. Przewidziano wiele atrakcji z multimedialnym pokazem fontanny nad zalewem.

(TS)