środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Milicz: Piętnaście pięknych, wspólnych lat

W dniach 17-19 czerwca br. w Miliczu bardzo hucznie, ale i dostojnie obchodzona będzie 15. rocznica podpisania umowy partnerstwa i przyjaźni pomiędzy niemieckim miastem Lohr nad Menem w Bawarii a dolnośląskim polskim Miliczem.

Wiosną w 2001 roku akt współpracy uroczyście podpisali, najpierw w Lohr, a następnie w Miliczu, ówcześni burmistrzowie – Siegfried Selinger i Waldemar Wall, wcześniej zaś rady miejskie obu miast podjęły stosowne uchwały. Powstały też stowarzyszenia partnerskie „Lohr” i „Milicz”, które wzięły na siebie m.in. organizację wymiany młodzieży pomiędzy miastami partnerskimi.

Zanim doszło do formalizacji stosunków partnerskich pomiędzy oboma miastami, formalną współpracę realizowali niemieccy i miliccy leśnicy. Obecnie to już 20 lat ich partnerstwa. Wcześniej też rozpoczęły się wymiany młodzieży, a najdłużej w tym projekcie uczestniczą milicka Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Muzyczna I Stopnia, której uczniowie co roku wyjeżdżają na zielone szkoły do Lohr, a młodzież tamtejszej szkoły odwiedza corocznie Milicz.

W ostatni majowy weekend 2006 roku w Miliczu uroczyście świętowano 5-lecie partnerstwa. Była uroczysta sesja, przemowy, zapewnienia o przyjaźni, a następnie bawiono się w Rynku, gdzie niemieccy goście serwowali popularne bawarskie przekąski, m.in. wydano 800 kiełbasek, na co zwróciła uwagę tamtejsza prasa lokalna. Po stronie polskiej gospodarzem był nowy burmistrz, Ryszard Mieloch, a po stronie Lohr – kolejny raz Siegfried Selinger. O jakości partnerstwa, jego poziomie mogły świadczyć słowa szefa stowarzyszenia partnerskiego „Lohr”, Winfrieda Bilsa, który swoją przemowę zakończył następująco: „Jeśli jedziemy do tutaj, do Milicza, to tak, jakbyśmy jechali do domu”.

W lipcu 2011 roku uroczystości 10-lecia współpracy pomiędzy miastami obchodzono w Lohr w atmosferze europejskiej idei partnerstwa i przyjaźni. Punktem przewodnim programu była polsko-niemiecka wystawa „Exodus Doliny Baryczy”, ukazująca wygnania niemieckiej ludności z tego terenu, a także losy nowych mieszkańców tych ziem, przywożonych tu w równie skandalicznych warunkach i nie z miłości dla Ziemi Milickiej, bo w większości pochodzili oni z Kresów II Rzeczypospolitej, które po wojnie trafiły do Związku Radzieckiego. Gospodarzami obchodów tym razem byli nowi burmistrzowie – Paweł Wybierała i Ernst Prüsse. W Miliczu, w holu Urzędu Miejskiego, wmurowano tablicę z piaskowca upamiętniającą 10-lecie współpracy.

Piętnaście lat to ciąg wspólnych inicjatyw i wyjazdów – Lohr odwiedziło w tym czasie blisko 5 tys. miliczan, m.in. uczniów i nauczycieli, leśników, stażystów, strażaków, artystów, pracowników samorządowych.

To 15 lat wspólnego świętowania lokalnych uroczystości: Świąt Karpia Milickiego i Dni Ziemi Milickiej oraz Lohrer Spessartfestwoche.

To 15 lat przyjaźni, a w niektórych przypadkach – także miłości potwierdzonych małżeńską przysięgą.

To 15 lat budowy europejskiej idei partnerstwa.


 

Plan milickich obchodów 15-lecia partnerstwa Milicz – Lohr

18 czerwca 2016

  • 12.00 – uroczysta sesja samorządów Milicza i Lohr

  • 13.00 – kolorowa Parada 15-Lecia (z udziałem m.in. Milickiej Orkiestry Dętej, Królewny Śnieżki i krasnoludków oraz milickich smoków)

  • 14.00-20.00 – Jarmark Ziemi Milickiej (prezentacja i sprzedaż produktów lokalnych)

  • 17.00 – finisz wyścigu kolarskiego Żmigród – Milicz

  • 14.00-23.00 – występy zespołów muzycznych, konkursy, zabawa taneczna


 

Jarmark Ziemi Milickiej zaplanowano także na 19 czerwca.