niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Milicz: Niech żyje karp!

Trwający dwa dni Festiwal Karpia Milickiego (10-11 września br.) zgromadził łącznie ponad 13 000 osób z terenu powiatu milickiego i ościennych, najwięcej podczas bardzo udanych koncertów Cleo, Chadomana i zespołu Łzy. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał burmistrz Milicza Piotr Lech tuż przed koncertem Cleo.

Festiwalowi Karpia Milickiego towarzyszył Jarmark Produktów Regionalnych, w większości posiadających lokalny certyfikat „Dolina Baryczy Poleca” przyznawany przez Kapitułę Lokalnej Grupy Działania. Karpia oraz innych ryb ze Stawów Milickich można było spróbować na wiele sposobów: w wersji smażonej oraz pieczonej podawanej z wieloma dodatkami, wędzonej, marynowanej, octowanej czy w postaci zup i polewek rybnych. Na tych, którzy nie są koneserami ryb śródlądowych, czekały stoiska mięsne oraz fast foody.

Pogoda dopisała, przez dwa dni temperatura oscylowała w okolicach 30 stopni Celsjusza, zatem ci, którzy zajmowali się sprzedażą napojów, w tym piwa, nie mogli narzekać.

Święto karpia odbywało się w Miliczu już po raz 17., tyle że w tym roku nazwano je Festiwalem, ponieważ jego organizacja w tym roku w całości przypadła gminie Milicz.

Nasz Festiwal jest tylko częścią trwających przez wrzesień i październik Dni Karpia, różnego rodzaju imprez kulinarnych, rekreacyjnych, sportowych, muzycznych, edukacyjnych i innych, które odbywają się na terenie całej Doliny Baryczy, obejmującej północno-wschodnią część Dolnego Śląska i południowo-wschodnią Wielkopolskę.

Jak co roku świętu karpia towarzyszy Bieg Karpia. W jego 4. edycji wzięło udział blisko 100 zawodników; to dużo z racji tego, że w tym samym dniu w stolicy Dolnego Śląska zorganizowano maraton wrocławski. Zwycięzca 10-kilometrowego dystansu Leszek Kononowicz – mieszkaniec powiatu trzebnickiego – pokonał go w 37,01 minut.

Część niedzielnego Festiwalu postanowiono przeznaczyć na podziękowanie rolnikom i rybakom za ich trud, za ich plony, za ich produkty. Odbyła się msza święta dziękczynna, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy – jednogłośnie wygrało go sołectwo Miłosławice – oraz Turniej Wsi, tu zwycięzcą okazało się sołectwo Ostrowąsy.

Festiwal Karpia Milickiego za nami. Spotkamy się za rok, by znów świętować to, co w gminie Milicz, powiecie milickim i w całej Dolinie Baryczy najcenniejsze, co nas wyróżnia i daje pracę – milickiego karpia. Festiwal jest już historią, ale przed nami jeszcze cały październik – aż do 6 listopada – karpiowych imprez w ramach Dni Karpia ‘2016.