sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mikołajki z NFM Leopoldinum

Missa Sankti Nicolai została wykonana z okazji książęcych imienin przypadających 6 grudnia. Wrocławska publiczność mszę poświęconą św. Mikołajowi usłyszy także w dzień jego wspomnienia. Utwór zabrzmi w wykonaniu obchodzącej jubileusz 35-lecia wrocławskiej NFM Leopoldinum – Orkiestry Kameralnej pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka.

Muzycy jeden po drugim kończyli swoje partie, zdmuchiwali świeczkę oświetlającą pulpit i schodzili ze sceny, na której kurcząca się orkiestra wykonywała ostatnie takty Symfonii „Pożegnalnej”. Ostatecznie na estradzie pozostało dwóch skrzypków: koncertmistrz i kompozytor. Tak wyglądało prawykonanie Symfonii fis-moll Haydna przed zaskoczonym księciem Nicolausem Esterházym.

Książę postanowił przedłużyć o klika miesięcy pobyt w letniej rezydencji, gdzie towarzyszyć musiała mu nadworna orkiestra. Muzycy radzi byliby wrócić do swych rodzin, ale nikt nie ośmielał się powiedzieć o tym władcy. Haydn zdecydował się zasugerować księciu powrót nietypowym zakończeniem symfonii. Aluzja została odczytana, następnego dnia dwór spakował się i wrócił do swej właściwej siedziby w Eisenstadt.

Niedługo później Haydn skomponował dla swojego patrona kolejny utwór – Missa Sankti Nicolai została wykonana z okazji książęcych imienin przypadających 6 grudnia. Wrocławska publiczność mszę poświęconą św. Mikołajowi usłyszy także w dzień jego wspomnienia. Utwór zabrzmi w wykonaniu obchodzącej jubileusz 35-lecia NFM Leopoldinum – Orkiestry Kameralnej pod batutą maestra Andrzeja Kosendiaka.

6.12.2014, sobota, godz. 18:00, sala koncertowa Filharmonii, Koncert NFM Leopoldinum, Andrzej Kosendiak – dyrygent, Paulina Boreczko-Wilczyńska – sopran, Marcin Liweń – alt, Maciej Gocman – tenor, Jerzy Butryn – bas, Arkady Shilkloper – waltornia, Chór NFM, Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne, NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna

Program:

A. Shilkloper Alpine Trail

J. Haydn Missa Sankti Nicolai G-dur Hob. XXII:6, I Koncert na waltornię D-dur Hob. VIId:3, Symfonia fis-moll nr 45 Hob. I:45 „Pożegnalna”