czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mieroszów: Oglądać góry z góry

To miejsce mieszkańcom Dolnego Śląska jest dobrze znane. Dla osób spoza regionu może stać się wielkim tegorocznym odkryciem. A odkrywać warto!

Gmina Mieroszów swoją specyfikę zawdzięcza kilku elementom. Zacznijmy od historii. Charakterystyczna lokalizacja sprawiała, że wpływy polskie, czeskie i niemieckie ścierały się tutaj przez setki lat. Po 1945 roku dołożyć do tego należy wpływ ekspatriantów z polskich Kresów. To wszystko stworzyło atmosferę, którą poczuć można do dzisiaj (nie tylko w regionalnej, smakowitej kuchni).

Drugim znaczącym elementem gminy Mieroszów jest jej położenie. Dlatego burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński oraz cały tutejszy samorząd właśnie w rozwoju turystyki i rekreacji, z uwzględnieniem mądrej mody na aktywny wypoczynek, widzą wielką szansę dla regionu. Ten uroczy zakątek Sudetów oferuje odwiedzającym atrakcje przez cały rok.

Miasto i gmina leżą w Kotlinie Mieroszowskiej, u podnóża Gór Suchych. Lokację miejską Mieroszów uzyskał na początku XIV wieku. Stąd w mieście odnajdziemy kilka ciekawych zabytków architektonicznych. Na uwagę zasługuje XIX-wieczny ratusz oraz sąsiadująca z nim barokowa kamienica wybudowana w 1737 roku. Trzeba też odwiedzić kościół pw. św. Michała Archanioła wzniesiony w 1427 roku. W jego wnętrzach odnajdziemy fragmenty renesansowego wyposażenia.

Wędrując po ziemi mieroszowskiej nie można ominąć Rybnicy Leśnej z drewnianym kościółkiem oraz Różanej ze starą kuźnią. Miejscem szczególnym jest Sokołowsko. W drugiej połowie XIX stulecia dynamicznie zaczął rozwijać się ruch zdrojowy. I właśnie głównym ośrodkiem leczniczo-turystycznym w regionie stała się wówczas stacja klimatyczna, a z czasem uzdrowisko w Sokołowsku. Dzisiaj – jak czytamy w przewodnikach – to skarbnica zabytkowej zabudowy sanatoryjnej z przełomu XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje funkcjonujący do dzisiaj obiekt dawnego zakładu leczniczego doktora Römplera z 1874 roku. W pobliskim parku zdrojowym odnajdziemy natomiast jedną z nielicznych na Dolnym Śląsku, wybudowaną w 1900 roku, kaplicę obrządku prawosławnego oraz dom św. Elżbiety – dawny Pensjonat Willa Elsa.

Gmina Mieroszów to – jak już wspomnieliśmy – wielkie zagłębie turystyczno-rekreacyjne. Zimą odnajdziemy tu liczne trasy biegowe dla narciarzy. Nie brakuje też miejsca dla miłośników narciarstwa zjazdowego. W rejonie Przełęczy Trzech Dolin i Hali pod Klinem usytuowane są dwie stacje narciarskie. To tam znajduje się również liczące ponad 85 lat schronisko Andrzejówka. Dla turystów to miejsce w dużym stopniu kultowe. Drewniany budynek ma charakter typowego schroniska górskiego. Warto dodać, że Przełęcz Trzech Dolin jest największym węzłem szlaków turystycznych w Górach Kamiennych.

Mieroszów i okolice to świetne miejsce do wędrówek, rowerowych eskapad, wędkowania. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na prądy termiczne występujące w Górach Suchych. Sprzyjają one uprawianiu sportów lotniczych, a w szczególności lotniarstwa i paralotniarstwa. Z uwarunkowań tych już przed II wojną światową korzystali piloci usytuowanej w Nowym Siodle szkoły szybowcowej. Dziś na dawnych obszarach lotniska działa Szybowisko Mieroszów. To jedno z tych miejsc w Polsce, gdzie góry można oglądać z góry.

TT