sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Miejsca do pokochania

Turystyka to wielki kapitał samorządów. Dlatego zdobycie tytułu „Polskiej Marki Turystycznej” to wyróżnienie bardzo ważne. Nagrody dla najlepiej zarządzanych regionów turystycznych w tym roku otrzymały Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów, Śląsk Cieszyński oraz Lublin i Toruń.

W drugiej połowie września w Reducie Banku Polskiego w Warszawie odbyło się wręczenie tytułów w ramach projektu „Polskie Marki Turystyczne”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.
– Polska jest chętnie wybieranym kierunkiem zarówno przez rodaków, jak i obcokrajowców. W 2018 roku Polacy odbyli o ponad 19 proc. więcej podróży niż w roku 2015. Liczba przyjazdów turystów z zagranicy wzrosła o ponad 17 proc. i aby ten trend utrzymać i wzmocnić, istotna jest współpraca także na poziomie lokalnym, m.in. właśnie po to powstał projekt „Polskie Marki Turystyczne” – powiedział Witold Bańka.
Najlepsi zarządcy marek turystycznych, którzy zgłosili się do udziału w projekcie, otrzymali tytuł „Polska Marka Turystyczna”. Tegoroczni laureaci to: Marka Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów, Lublin, Śląsk Cieszyński i Toruń. Nominowano też kandydatów do tytułu „Polskiej Marki Turystycznej”. Wyróżnienia otrzymały: Jura Krakowsko-Częstochowska, Mazury Zachodnie, Puszcza Białowieska, Szlak Wokół Tatr, Miasto Zamość oraz Ziemia Świętego Krzyża.
Wszyscy zakwalifikowani, w szczególności kandydaci do tytułu „Polska Marka Turystyczna”, otrzymają dostęp do zapewnionego przez MSiT wsparcia w postaci udziału w szkoleniach, doradztwa eksperckiego, organizacji audytów, wizyt studyjnych czy uczestnictwa w badaniach wizerunku danych kierunków turystycznych.
Projekt „Polskie Marki Turystyczne” został opracowany przez resort sportu i turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i zakłada stworzenie pakietów produktów turystycznych tworzących jedną, spójną całość promowaną jako marka turystyczna. Został on także wpisany do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
– „Polskie Marki Turystyczne” to projekt, który ma popularyzować w Polsce turystykę zrównoważoną i zadbać o rozwój obszarów, które są prawdziwymi perłami na mapie Polski. Mogą one swoim pięknem i atrakcyjnością zainteresować nie tylko naszych rodaków, ale również coraz liczniejszą grupę zagranicznych turystów – powiedział Robert Andrzejczyk, prezes POT.
Realizacja projektu przyczynia się do wzmacniania wizerunku Polski jako atrakcyjnego kierunku na mapie turystycznej, opartej o bogate zasoby kulturowe i przyrodnicze. Jego celem jest również poprawa jakości zarządzania rozwojem turystyki, podniesienie jakości świadczonych usług oraz zracjonalizowanie prowadzonych działań marketingowych na poziomie lokalnym i regionalnym, tak aby ułatwić zarządzanie i promocję tzw. regionów turystycznych wykraczających poza granice administracyjne.
(pot, tt)

Marka w turystyce to są emocje i obietnica jakości oraz obietnica przeżyć.