wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Międzybórz: Wielki jubileusz

6 maja 1637 roku książę oleśnicki Henryk Wacław nadał Międzyborzowi prawa miejskie. W weekend – 7 maja – tradycją lat ubiegłych odbyły się obchody 380. rocznicy tego wydarzenia.

Na zaproszenie burmistrza Miasta i Gminy Międzybórz Jarosława Głowackiego przybyło liczne grono gości, w tym burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele instytucji samorządowych i placówek oświaty, księża, pastor oraz strażacy. Wyróżniono ich pamiątkowym proporczykiem za wieloletnią współpracę. Każda przybyła osoba na 380-lecie nadania praw miejskich otrzymała pamiątkowy upominek w postaci okolicznościowego breloka.

Uroczystość otworzyli: burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz Jarosław Głowacki oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyborzu Katarzyna Drabczyńska, witając wszystkich gości. Program artystyczny przygotowany przez Szkołę Podstawową im. Jerzego Badury rozpoczęto tańcem „chodzonym”, by płynnie przejść do występu związanego bezpośrednio z tematem uroczystości. Za przygotowanie uczniów oraz dekoracje odpowiedzialni byli: panie Mirosława Kupczyńska, Hanna Tokarska, Aurelia Taradowska, Kaja Piechaczyk oraz pan Tomasz Barczak. W programie wykorzystano teksty poetyckie pani Sudolskiej, Janiny Bińskiej, Lucyny Zimnej oraz pani Adamczyk.

Po prezentacjach uczniów przyszedł czas na nagrodzenie laureatów konkursów, które odbyły się w ramach obchodów rocznicowych. W konkursie wiedzy: „Źle nie znać miasta, w którym się dorasta” I miejsce zajęły ex aequo dwie drużyny: IVa w składzie: Tobiasz Dziwiński, Filip Pietrzak, Jakub Robakiewicz oraz VIb w składzie: Oliwia Dębowska, Marcel Kiecka i Kacper Mak; II miejsce zajęła drużyna z klasy VIa w składzie: Tomasz Bajerski, Zuzanna Barczak, Oliwia Simura; III miejsce IVc w składzie: Oliwia Goraj, Piotr Kubiak, Sebastian Stenzel oraz drużyna z klasy Vb w składzie: Piotr Kiecka, Dominik Sieradzki, Maja Tokarska. W konkursie brało udział 10 drużyn ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu oraz Szkoły Podstawowej w Bukowinie Sycowskiej.

„Międzybórz piórkiem, węglem lub pędzlem malowany” to konkurs plastyczny zorganizowany w czterech kategoriach wiekowych. W kategorii szkoła podstawowa klasy 0-III wyróżnienia otrzymały: Paulina Salamon oraz Paulina Zadka, a miejsca kolejno: III – Franciszek Łacina, II – Nikola Łatacz oraz I – Anita Michalewicz; w kategorii szkoła podstawowa klasy IV-VI wyróżnienia otrzymali: Kacper Mak, Bartosz Bugaryn oraz Jakub Kapała, a miejsca kolejno: III – Hanna Ryś, II – Wojciech Bugaryn oraz I – Oliwia Goraj; w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nie wpłynęła żadna praca, zaś w kategorii dorosłych została zgłoszona tylko jedna praca, a tym samym nagroda za I miejsce dla Moniki Goraj.

Nagrody we wszystkich konkursach zostały ufundowane przez burmistrza Miasta i Gminy Międzybórz oraz Bank Spółdzielczy Oleśnica Oddział w Międzyborzu.

Uroczystość zwieńczył koncert Trio Taklamakan istniejącego od czerwca 1998 roku, w skład którego wchodzi trzech absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu (obecnie zawodowych muzyków): Jan Romanowski – skrzypce, Andrzej Trzeciak – wiolonczela oraz Michał Karasiewicz – fortepian. Muzykę, którą grają, można określić mianem: „folkowy nurt muzyki klasycznej”. Wśród ich muzycznych fascynacji znajdują się ogniste czardasze i „połamane” rytmicznie tańce bałkańskie, żywiołowe melodie klezmerskie oraz zadziorne tanga nie tylko argentyńskie. Szczególną sympatią darzą twórczość Astora Piazzolli.

Po koncercie zgromadzeni goście zostali zaproszeni na urodzinowy tort i kawę. Przy „małej czarnej” można było podziwiać wystawę „Międzybórz, podróż do przeszłości”, którą przygotowały panie: Justyna Koziarska, Gabriela Iwachów, Elżbieta Krajewska. Współtwórcami wystawy byli sami międzyborzanie, którzy odpowiedzieli na apel biblioteki i udostępniali stare zdjęcia z prywatnych zbiorów.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim zaproszonym gościom, którzy przybyli na uroczystość, mieszkańcom naszej Małej Ojczyzny, uczniom i ich rodzicom, mediom i wszystkim bezimiennym bohaterom, którzy wspierali organizacyjnie, fizycznie i mentalnie przygotowanie obchodów rocznicowych.