czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Międzybórz: Podstawą zgoda i dobry kurs

Władze gminy Międzybórz podczas całej tej kadencji świetnie współpracują z radnymi i w tej materii na szczęście nic się nie zmienia. Zmienia się jednak wiele w sferze inwestycyjnej – inwestycje są coraz bliżej ukończenia, rozpoczynane są nowe zadania i pojawiają się kolejne, dotyczące wzbogacania infrastruktury, plany i zamierzenia, także te związane z pozyskiwaniem dotacji m.in. z nowej unijnej perspektywy finansowej. Zatem w Międzyborzu samorządowa robota idzie planowo i bez specjalnych przeszkód. Warto również podkreślić, że społeczność miasta i gminy Międzybórz zdała celująco egzamin z demokracji, a frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła ponad 70 proc. i była tutaj rekordowa.

– Rusza nowa inwestycja, czyli budowa nowego przedszkola w Międzyborzu – uśmiecha się burmistrz Jarosław Głowacki. – Udało nam się przekazać plac budowy i zaczynamy wreszcie prace, a zadanie to ma zostać zakończone pod koniec roku 2024. Zakończyliśmy też kapitalny remont poprzedniego przedszkola, które będzie w przyszłości służyło jako żłobek. Poza tym w Międzyborzu asfaltujemy drogi, które ucierpiały podczas budowy sieci kanalizacyjnej.

Jarosław Głowacki, burmistrz Międzyborza
Jarosław Głowacki, burmistrz Międzyborza

Przedszkole i asfaltowanie dróg

W roku 2023 międzyborski samorząd dobrze realizował zaplanowany budżet i udało mu się przeprowadzić sporo istotnych dla miejscowej społeczności i rozwoju gminy zadań.

– To przede wszystkim budowa nowego przedszkola, lecz rozpoczęliśmy także modernizację urzędu, przede wszystkim odtworzeniem sali sesyjnej – mówi burmistrz Jarosław Głowacki. – Chcemy to zakończyć jeszcze w tym roku, ale być może prace przesuną się na rok 2024. Generalnie rzecz biorąc, podstawowe zaplanowane zadania inwestycyjne na rok 2023 zostały lub będą wykonane. To także drogi, których asfaltowanie jest realizowane, a poza tym częściowo udało nam się zmodernizować system oczyszczalni ścieków. Druga – budowlana i sprzętowa część tej inwestycji – będzie prowadzona w roku przyszłym.

Współpraca dająca świetne efekty

W dużej mierze podstawą funkcjonowania i sukcesów samorządu Międzyborza jest wieloletnia już dobra współpraca władz gminy z jej radą, co pomaga w pokonywaniu problemów i napędza wszelkie działania. Statek z napisem „Międzybórz” na burcie płynie jednym wybranym kursem, omijając rafy, nieatakowany przez sztormy.

– Na szczęście i dla dobra rozwoju gminy nie szarpiemy się przy sterze – dodaje burmistrz Jarosław Głowacki. – Radni bardzo dobrze znają gminę i mieszkańców, działają w terenie i spotykają się z ludźmi oraz tonują nastroje – także te związane z przesuwaniem inwestycji na późniejsze terminy. W naszej radzie nie ma politykierstwa i forsowania partykularnych interesów.

Budżet proinwestycyjny, lecz daleki od marzeń

Polskie samorządy do 15 listopada złożyły projekty budżetów gmin na rok 2024 do Regionalnych Izb Obrachunkowych.

– Szczerze mówiąc, nasz przyszłoroczny budżet nie jest budżetem marzeń, choć wynosi blisko 50 mln zł, a inwestycje pochłoną ponad 40 proc. – ocenia burmistrz Jarosław Głowacki. – Jest to budżet proinwestycyjny, którego mankamentem zasadniczym są – jak w większości samorządów – trudności jego zbilansowania, czyli własnych dochodów z bieżącymi wydatkami. Zakładamy, że wesprzemy się obligacjami i kredytem w wysokości około 2,5 mln zł. Zatem rok 2024 będzie czasem gimnastyki logistyczno-finansowej. Niestety, nowa perspektywa unijna jest dla dolnośląskich samorządów mniej atrakcyjna niż te poprzednie. Jesteśmy w Innym Instrumencie Terytorialnym, w ramach którego możemy pozyskiwać dofinansowania inwestycji, i zakładamy, że pierwsze nabory inwestycyjne ruszą w drugiej połowie przyszłego roku. W ramach nowej unijnej perspektywy będziemy mogli starać się o dotacje dotyczące m.in. opieki wytchnieniowej, asystentów rodziny, budowy ścieżek rowerowych i termomodernizacji pozostałych budynków użyteczności publicznej.

S.G.