piątek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Międzybórz: Aby chleba starczyło dla wszystkich

W tym roku międzyborski samorząd zorganizował aż dwudniowe uroczystości. W sobotę 17 sierpnia na stadionie w Międzyborzu mieszkańcy uczestniczyli w Urodzinowej Fieście, podczas której m.in. rozstrzygnięto konkurs kulinarny na Sernik z Ser(c)em, słuchano fajnej muzy z Carnage Six, X-Positive, Łobuzami i bawiono się z zespołem Besty. Natomiast 18 sierpnia, w niedzielę, w tym samym miejscu były dożynki gminne wieńczące tegorocznie żniwa i plony.

Staropolskim gościnnym obyczajem, od przywitania wielu znamienitych gości – w tym poseł Agnieszki Soin, duchowieństwa, samorządowców oraz mieszkańców i rolników gminy i miasta Międzybórz – rozpoczął tegoroczne dożynki burmistrz Jarosław Głowacki.

– Witam serdecznie wszystkich rolników, hodowców i sadowników, tych, których praca związana jest z rolnictwem i dzięki którym po prostu żyjemy – podkreślił burmistrz. – Bardzo wam pięknie dziękuję! Gorąco witam delegacje dożynkowe i gospodarzy dzisiejszych dożynek – Mirosławę i Pawła Drozdów z Niwek Książęcych. Witam także księży z parafii międzyborskiej, którzy będą celebrować mszę za pomyślność wszystkich osób związanych z rolnictwem.

Mszę dożynkową celebrował ksiądz proboszcz Zbigniew Porębski, dziekan dekanatu twardogórskiego.

– Prosimy Boga o błogosławieństwo dla mieszkańców miasta i gminy Międzybórz – mówił ksiądz proboszcz. – To msza święta dziękczynna za plony, ale modlimy się dzisiaj także w intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów parafii Międzybórz oraz remontu dachu na naszym kościele. Rolnicy, sadownicy, hodowcy, gospodarze i gospodynie, zgromadziliśmy się w to sierpniowe i upalne popołudnie, aby podziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory i za zboże. Za to, co w tym roku zebraliście. Dzisiaj w centrum tych dożynek chcemy podziękować za plony i choć zdajemy sobie sprawę z tego, że lato było upalne i suche, to jednak myślę i mam nadzieję, iż chleba i pożywienia wystarczy dla każdego.

Po mszy rozpoczęły się obrzędy dożynkowe okraszone przyśpiewkami zespołu Międzyborzanie. Starostowie dożynek
Mirosława i Paweł Drozdowie gospodarują na 35 hektarach, a gospodarstwo przejęli po rodzicach. Mają 12 mlecznych krów, hodują także bydło opasowe. Oni to wręczyli uroczyście piękny i pachnący bochen chleba burmistrzowi Jarosławowi Głowackiemu, który obiecał dzielić go sprawiedliwie. Potem chlebem częstowani byli sołtysi, mieszkańcy i goście dożynkowi, a następnie w turnieju wsi stanęły w szranki trzyosobowe reprezentacje. Zabawy i śmiechu było co niemiara i warto podkreślić, że organizatorom nie zabrakło pomysłów na przygotowanie tej rywalizacji. W ziarnie szukano zakopanych monet, strzelano z łuków do wizerunków ptaszków oraz transportowano wodę z wiadra do szklanych pojemników za pomocą gąbek.

Na tegorocznych dożynkach w Międzyborzu nie zabrakło także stoiska informacyjnego KRUS, gdzie przygotowano konkurs o tematyce bezpiecznych metod pracy ograniczających ryzyko chorób układu ruchu i zapobieganiu wypadkom przy pracach. Przygotowano również sporo atrakcji dla dzieci, dmuchanych zjeżdżalni, karuzeli, a także akademię zwariowanych rowerów, symulatorów jazdy na rowerze i energorowerów z bańkami.

Pod wieczór przyszła pora na występy muzyczno-wokalne, które rozpoczął zespół Zimne Frytki, a następnie zespoły: La Maro grający od dwóch lat i Daj To Głośniej – odkrycie roku w świecie disco polo, których „Mama ostrzegała” jest przebojem tegorocznych wakacji.

Warto podkreślić, iż dwudniowe święto Międzyborza było sprawnie przygotowane, bardzo zróżnicowane, interesujące i nic dziwnego, że wszyscy – miejscowa społeczność i goście – bawili się setnie aż do późnych wieczornych godzin.

HS