poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Miasta największych szans

Dąbrowa Górnicza zwyciężyła w konkursie „Miasto Szans – Miasto Zrównoważonego Rozwoju”. Natomiast Zielona Góra uznana została za najbardziej przyjazne miejsce dla kierowców. Zwycięzcy kolejnych rankingów zostali nagrodzeni podczas wtorkowej gali (11 czerwca) w ramach IV Kongresu Regionów w Świdnicy. Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej wygrał III edycję konkursu „Miasto Szans – Miasto Zrównoważonego Rozwoju”, zorganizowanego z inicjatywy firmy doradczej PwC oraz tygodnika Newsweek Polska.

W zakończonej właśnie edycji konkursu udział wzięło 21 miast prezydenckich, które zgłosiły praktyki dotyczące działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, podejmowane zarówno przez urząd, jak też realizowanych w mieście, dla mieszkańców. Biorąc pod uwagę różnorodność zgłoszeń kapituła konkursu zdecydowała się oprócz nagrody głównej przyznać jeszcze pięć wyróżnień:

  • Urząd Miasta Gdyni – wyróżnienie za innowacyjność w pobudzaniu społecznej, ekonomicznej i kulturowej aktywności mieszkańców oraz konsekwentną budowę społeczeństwa obywatelskiego,
  • Urząd Miasta Łodzi – wyróżnienie za kompleksową rewitalizację Księżego Młyna i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju,
  • Urząd Miasta Rzeszowa – wyróżnienie za działania na rzecz implementacji informatyzacji jako narzędzia ułatwiającego poznanie rzeczywistych potrzeb mieszkańców oraz zwiększania skuteczności zarządzania miastem,
  • Urząd Miasta Częstochowy – wyróżnienie za konsekwentne i innowacyjne działania w zakresie poprawy efektywności energetycznej,
  • Urząd Miasta Sopot – wyróżnienia za kompleksowe prowadzenie procesu rewitalizacji miasta i innowacyjne podejście do finansowania inwestycji w formule łączącej PPP i inicjatywę JESSICA.

Laureaci Konkursu zostali wyłonieni przez kapitułę w składzie: dr Irena Herbst (Centrum PPP), dr Aldona Wiktorska-Święcka (Uniwersytet Wrocławski), prof. Witold Orłowski (PwC), Tomasz Niewola (Carbon Disclosure Project), Kamil Wyszkowski (UNDP).

Celem konkursu było wskazanie najlepszych praktyk z polskiego rynku, a tym samym wyróżnienie tych miast, które w skuteczny i długofalowy sposób wdrażają zasady zrównoważonego rozwoju. Istotą konkursu było wskazanie pozytywnych przykładów, wymiana doświadczeń oraz zachęcenie pozostałych ośrodków do zastosowania zasad zrównoważonego rozwoju w praktyce. Szczególnie, że potrzeba wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju – zwłaszcza w kontekście racjonalnej gospodarki energią – jest promowana w regulacjach na szczeblu Unii Europejskiej.

 

Znamy również laureatów rankingu Miasto Przyjazne Kierowcy „Auto Świata”, który wskazuje miasta najlepiej spełniające wymagania kierowców, zarówno mieszkających na miejscu, jak przyjezdnych. Ranking powstał we współpracy z portalem Targeo.pl, monitorującym sytuację na drogach i pomagającym planować podróż. Sprawdzono jak dużo czasu kierowcy tracą w korkach.

Miejsce 1. Zielona Góra,

Miejsce 2. Toruń,

Miejsce 3. Białystok.

 

IV Ogólnopolski Kongres Regionów organizuje Ringier Axel Springer Polska (wydawca m. in. Newsweeka, Forbesa, Faktu) i miasto Świdnica, a Patronat Honorowy nad Kongresem Regionów objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. W trakcie Kongresu przedstawiane są praktyczne rozwiązania, z których mogą skorzystać przedstawiciele samorządu. To także przyczynek do rozmów samorządowców z biznesem, organizacjami samorządowymi i pozarządowymi oraz przedstawicielami ministerstw i agend rządowych.