poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Marszałkowskie Talenty

22 czerwca, w Klubie Muzycznym Filharmonii Opolskiej, trzynaścioro młodych artystów otrzymało stypendia „Marszałkowskie Talenty”. To pierwsza edycja przyznania takich artystycznych stypendiów przez marszałka województwa opolskiego. Zgłoszeń do stypendiów wpłynęło 120.

– Jestem zafascynowany tymi młodymi ludźmi. Takie talenty trzeba promować, pokazywać je i wspierać – mówił marszałek Andrzej Buła podczas uroczystości. Każdy z młodych artystów otrzyma stypendium w wysokości 7600 zł – w sumie przeznaczono na nie kwotę 98 800 zł z budżetu województwa opolskiego.

Wśród stypendystów przeważają młodzi muzycy, ale są też osoby uzdolnione tanecznie i plastycznie. Wszyscy są zdobywcami laurów i wyróżnień na arenie ogólnopolskiej, a często i międzynarodowej. Stypendia otrzymali:

1. Miłosz Muzalski – dwunastolatek z Brzegu, gra na gitarze od pięciu lat, jest uczniem Szkoły Muzycznej w Opolu.

2. Bartosz Frydel, dziewięciolatek z Opola, uczeń trzeciej klasy fortepianu Szkoły Muzycznej w Opolu.

3. Oliwia Lis, czternastolatka z Brzegu ucząca się gry na gitarze od siedmiu lat, obecnie uczennica I klasy opolskiej Szkoły Muzycznej.

4. Roksana Goplańska, czternastolatka z Prószkowa, jest uczennicą klasy skrzypiec Szkoły Muzycznej w Opolu.

5. Szymon Bich, dziesięciolatek z Reńskiej Wsi, gra na saksofonie, jest uczniem czwartej klasy Szkoły Muzycznej w Kędzierzynie-Koźlu.

6. Agata Powrósło, jedenastolatka z Opola, rozpoczęła naukę gry na flecie w wieku sześciu lat w Szkole Muzycznej w Opolu.

7. Mateusz Gędek, trzynastolatek ze Strojca w gminie Praszka, uczęszczający na lekcje śpiewu od dwóch lat, reprezentuje MDK w Kluczborku.

8. Ida Kokoszka, piętnastoletnia opolanka od szóstego roku życia trenująca taniec mażoretkowy, od roku 2012 w Ozimku.

9. Mira Grodziecka – Makulska, szesnastoletnia tancerka z Chrząstowic. Od 2014 roku uczennica opolskiej Szkoły Baletowej.

10. Natalia Kostrzewska, szesnastoletnia tancerka z Opola, od wielu lat uczestniczy w zajęciach Zespołu Tanecznego Pech w MDK w Opolu.

11. Katarzyna Dolak, trzynastolatka z Magnuszowic w gminie Niemodlin, od dwóch lat uczęszcza na zajęcia w pracowni graficznej Ośrodka Kultury w Niemodlinie.

12. Amelia Gandurska, uzdolniona plastycznie ośmiolatka z Rozumic w gminie Kietrz. Uczennica szkoły podstawowej w Kietrzu. Je i utalentowana uczestniczka zajęć w MDK w Kietrzu.

13. Damian Lis, obdarzony zdolnościami wokalnymi szesnastolatek z Brzegu. Uczeń Publicznego Gimnazjum nr 4 w Brzegu.

Wyboru stypendystów dokonała kilkunastoosobowa komisja, w której zasiedli przedstawiciele świata kultury z regionu. (ip)