środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Marka regionu, to jego siła

Promocja miast i regionów to jeden z głównych czynników pozwalających na znakomite spozycjonowanie w rankingach skuteczności oddziaływania biznesowego. I chociażby dlatego warto przyjechać do Łodzi.

Od 17 do 19 marca odbędzie się XXIII edycja Targów – Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR. Wydarzenie będzie miało miejsce w hali Expo-Łódź. To wyjątkowa szansa, by zaprezentować innym to, co w naszych regionach, w naszych małych ojczyznach jest warte poznania. Pochwalmy się skarbami naszych wiosek, miasteczek, miast, gmin, powiatów. Zaprośmy innych, by nas odwiedzili.

Targi – Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR to przedsięwzięcie zarówno o charakterze targowym, jak i kulturalnym. Daje ono możliwość zapoznania się z walorami turystycznymi regionów Polski i Europy, a także z ich kulturą, tradycją i historią. Od ponad dwudziestu lat łódzkie targi są platformą wymiany wiedzy, doświadczeń oraz informacji przez przedstawicieli branży turystycznej oraz miejscem bezpośredniego kontaktu pomiędzy sprzedawcami i odbiorcami oferty turystycznej.

Targi NA STYKU KULTUR są kopalnią pomysłów i niewyczerpalnym źródłem inspiracji związanych ze zwiedzaniem Polski i świata. Co za tym idzie, są obowiązkowym wydarzeniem dla osób, które uwielbiają wyprawy i przygody. Wystawcy, którzy pojawiają się na targach, prezentują bardzo atrakcyjną ofertę dla tych, którzy planują wyruszyć w drogę – od standardowych ofert turystycznych, poprzez wszystkie usługi i gadżety pomocne podróżnikom, kończąc na niekonwencjonalnych metodach wojażowania, bliskich globtroterom.

Tegoroczna edycja targów odbywać się będzie pod hasłem DAJ SIĘ URZEC!, a regionem partnerskim będzie Mazowsze. Hasło przewodnie targów powiązane jest z ogłoszeniem 2017 roku – Rokiem Wisły. Program imprez towarzyszących oraz strefy tematyczne powiązane więc będą z rzekami Polski (no bo przecież poza Wisłą mamy jeszcze i Odrę, i rwące nurty rzek Kotliny Kłodzkiej, i urokliwą Małą Panew na Opolszczyźnie) i ofertami turystycznymi z nimi związanymi, ale nie tylko.

Warto pamiętać, że promując poprzez ofertę turystyczną swoje regiony, dajemy sobie także inną szansę. Turystyka to bowiem znakomity biznes. Mamy więc wielką okazję nie tylko pochwalić się tym, co u nas jest warte zobaczenia. To także szansa dla otwarcia biznesowych drzwi. Turystyka nie bez powodu uznawana jest za jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin gospodarki w wielu krajach. Stanowi istotny czynnik rozwoju gospodarczego państw, regionów czy miejscowości.

Turystyka powinna być więc traktowana przez samorządy jako bardzo ważna siła napędowa lokalnej gospodarki. Nie dziwi więc to, że wielu samorządowców wiąże z rozwojem turystyki nadzieje na aktywizację lokalnego rynku, zwłaszcza w kontekście potencjału generowania dochodów dla budżetu oraz powstawania nowych miejsc pracy. Dlatego, jak twierdzą przedstawiciele Agencji Promocji Miast i Regionów, stwarza to silną konkurencję wśród samorządów. Ogromnym wyzwaniem dla władz lokalnych i regionalnych jest więc zaproponowanie niepowtarzalnej i atrakcyjnej oferty turystycznej oraz zdecydowane wyróżnienie jej na rynku.

Polska – jak twierdzą przedstawiciele Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego – jest coraz atrakcyjniejszym punktem na mapie nie tylko Europy, lecz także świata. Zmieniają się kierunki turystyczne i Polska jest postrzegana w tej chwili jako kraj bezpieczny, dobrze rozwinięty, z dobrą infrastrukturą, dobrymi hotelami i obsługą, która komunikuje się w obcych językach. Cały czas rośnie także zainteresowanie agroturystyką czy ofertą zindywidualizowaną. Do tego oczywiście dochodzi turystyka aktywna. Ogromnym atutem wielu regionów Polski jest także przyroda, co bezpośrednio łączy się z mądrą modą na kierunki turystyczne powiązane z ekologicznym trybem życie, ale również pomysłami na ekonomiczne podróżowanie. Ważne miejsce zajmuje także promocja usług prozdrowotnych.

Więcej o łódzkich targach na stronach: www.targi.lodz.pl oraz www.gminapolska.com.

(mom)

Kreowanie marki miejsc to jedno z zadań, które mają do spełnienia samorządowcy.