sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Manufaktura – jedyna taka

Łodzianie zdecydowali. Najważniejszym wydarzeniem minionego ćwierćwiecza w mieście wybrali otwarcie Manufaktury, która w 2006 roku powstała w budynkach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Symbol przemysłowej Łodzi, który stał się impulsem do rewitalizacji postindustrialnej przestrzeni, zwyciężył w głosowaniu, w którym udział wzięło niemal 9 tysięcy mieszkańców.

4 czerwca w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przyznane zostały nagrody w kategorii najważniejsze wydarzenia i człowiek, które miały, zdaniem mieszkańców, najistotniejsze znaczenie w minionym ćwierćwieczu. W drugiej kategorii łodzianie wybierali spośród 18 wytypowanych propozycji, wśród których znalazły się między innymi wybudowanie autostrady wokół miasta, Atlas Areny czy Nowego Centrum Łodzi, akcja Mia100 Kamienic czy Budżet Obywatelski. Według mieszkańców kluczowym momentem w ciągu minionych 25 lat wolności było powstanie Manufaktury. Nagrodę odebrali dyrektor Manufaktury, Sławomir Murawski, oraz Mieczysław Michalski, ostatni dyrektor zakładów „Poltex”, który jako pierwszy przedstawił pomysł przemienienia istniejących pofabrycznych przestrzeni. Plebiscyt zrealizowała Gazeta Wyborcza. 

Manufaktura została otwarta w 2006 roku, jednak pomysł zaadaptowania kompleksu, który tworzyły zakłady łódzkiego fabrykanta powstał już w latach 90. Ideę przemienienia pofabrycznych budynków w centrum kulturalno-handlowe podjął Mieczysław Michalski, dyrektor zakładów „Poltex”, które mieściły się wówczas pomiędzy ulicą Ogrodową a Drewnowską. Budynki powstały w latach 70. XIX stanowiąc część manufaktury tkackiej Izraela Poznańskiego. Po II wojnie światowej fabrykę znacjonalizowano w ramach Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego, by później uzupełnić ją o branżową nazwę „Poltex”. Upadek komunizmu, zamknięcie rynku radzieckiego oraz orientacja polskiej gospodarki na system rynkowy, skutkował spadkiem zatrudnienia, systematycznym ograniczaniem ilości produkcji i upadku przemysłu lekkiego w Łodzi.

– Mimo że Manufaktura została otwarta zaledwie osiem lat temu, stała się symbolem zachodzących w Polsce zmian – mówi Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury. – To miejsce będące pomostem między dawną świetnością Łodzi a dzisiejszym, nieprzemysłowym rozwojem. Przez minione lata była zwierciadłem, w którym widoczne były zmiany systemowe, silnie oddziałujące na życie mieszkańców miasta. Jej powstanie zainicjowało rewitalizację, inwestorzy dostrzegli potencjał tkwiący w pofabrycznych budynkach, które z jednej strony składają się na unikatowy charakter Łodzi, a z drugiej – dają szerokie możliwości ich wykorzystania.

Manufaktura, dawniej symbol potęgi włókienniczej miasta, która po zmianie koniunktury stała się jednym z symboli upadku „ziemi obiecanej”, jest dzisiaj miejscem, które składa się na esencję Łodzi. Stając się unią pomiędzy przeszłością a przyszłością, adaptując dziedzictwo miasta i rozwijając nowoczesną działalność, przyczynia się do podnoszenia atrakcyjności turystycznej Łodzi. Ten potencjał został wielokrotnie doceniony, czego dowodem jest rosnąca liczba nagród z branży, m.in. uzyskanie tytułu Polskiego Produktu Turystycznego Roku 2006, Honorowej Odznaki „Za Zasługi dla Turystyki” przyznanej przez Ministra Sportu i Turystyki oraz Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej. Manufaktura oraz Muzeum Fabryki zostały również włączone do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage), który obejmuje ponad 1000 obiektów w 43 krajach Europy. (IF)