środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Małe pożyczki na start

W przyszłym roku osoby rozpoczynające działalność gospodarczą będą mogły sięgnąć po pożyczki finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pieniądze na nie (41 mln euro) pochodzą z programu operacyjnego „Kapitał ludzki”. Dotychczas ci, którzy planowali start w biznesie, mogli liczyć na bezzwrotne dotacje z tego programu, ale te prawie się już wyczerpały, a dostępne jeszcze pieniądze są kierowane do wyselekcjonowanych odbiorców, np. osób niepełnosprawnych – pisze „Rzeczpospolita”

Decyzja o tym, że w „Kapitale ludzkim” pojawią się pożyczki na start z własnym biznesem zapadła już w 2011 r., kiedy to resort rozwoju regionalnego dokonał tzw. śródokresowego przeglądu programu. Postanowiono wtedy, że pilotażowo pojawi się nowy instrument wsparcia w formie preferencyjnych pożyczek adresowanych do osób fizycznych planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest to próba przetestowania tego rodzaju  pomocy przed okresem 2014–2020, w którym rola pożyczek znacząco wzrośnie. Testowane pożyczki mają zmniejszyć lukę kapitałową na etapie zakładania działalności gospodarczej oraz wyrównanie szans nowo tworzonych przedsiębiorstw w dostępie do zewnętrznych źródeł finansowania.

Więcej na stronie dziennika „Rzeczpospolita”