wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Malczyce: Ludzie to potencjał największy

Rozmowa z Mariolą Kądzielą, kandydatką na wójta gminy Malczyce

Jest pani przewodniczącą Rady Gminy Malczyce, kieruje pani jednym z ważniejszych wydziałów Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej i chce pani to wszystko zmienić?

– Nie jest to chwilowa fanaberia podyktowana emocjami. Decyzja o kandydowaniu w wyborach na wójta gminy Malczyce dojrzewała we mnie przez ostatnie cztery lata. Wszystko dobrze przemyślałam, zastanawiałam się, czy mój stosunkowo młody wiek i dotychczasowa praktyka w samorządowej pracy będą wystarczające do piastowania tak odpowiedzialnego stanowiska.

Ale klamka zapadła…

– …i zdecydowałam się stanąć w wyborcze szranki. Przeważyła moja czteroletnia praca w malczyckiej radzie, której jestem przewodniczącą, i nabyte przez to doświadczenie, ale przede wszystkim duże poparcie mieszkańców naszej gminy. To dzięki nim postanowiłam kandydować na wójta gminy Malczyce.

Co jest, pani zdaniem, najważniejsze dla przyszłości gminy?

– Wielokrotnie rozmawiałam z mieszkańcami, znam ich bolączki i potrzeby. Ważny jest dla mnie zrównoważony rozwój gminy, poprawa infrastruktury drogowej i unowocześnienie systemu wodno-kanalizacyjnego, wysoki poziom oświaty i bezpieczeństwo mieszkańców. A zrównoważony rozwój to także ochrona środowiska i nakłady na turystykę.

Jak dzisiaj rozwija się gmina Malczyce?

– Oceniam, że słabo wykorzystujemy potencjał, którym dysponujemy. Ścieżki rowerowe, Odra i zabytki to tylko część działań, którymi trzeba się odpowiednio zająć. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie dobrego rozwoju gminy bez inwestorów. Niestety, obecny wójt przez cztery lata nie uporał się z planem zagospodarowania przestrzennego gminy, zatem dzisiaj nie ma nawet mowy o poważnych inwestycjach na naszym terenie.

Rozwój gminy zależy w dużej mierze od pozyskiwania środków zewnętrznych…

– …czym zawodowo zajmuję się od roku 2006 i doskonale wiem, jak zintensyfikować działania, aby jak największe pieniądze zasiliły budżet gminy Malczyce. W programowaniu 2014-2020 Polska otrzyma ostatnie już wielkie unijne fundusze i niewykorzystanie tej szansy będzie klęską całej naszej malczyckiej społeczności.

Czy wójt Ryszard Skuła nie potrafi sięgać po te pieniądze?

– Niestety, ostatnie dwie kadencje pokazały, iż błędy formalne w składanych przez malczycki urząd gminy wnioskach dyskwalifikowały nas w możliwości otrzymania tych środków.

Nie samą pracą ludzie żyją

– I dlatego – jeśli zostaną wójtem – zadbam o to, aby mieszkańcom żyło się przyjemniej, zatroszczę się o większą dostępność do świetlic i o to, aby hala sportowa była obiektem otwartym, służącym wszystkim mieszkańcom gminy. Ponadto chcę wykorzystać duży potencjał ludzi, pozwolić realizować mieszkańcom własne pomysły
i zaangażować ich w życie gminy, bowiem największym potencjałem naszej gminy są ludzie, ich mądrość i pracowitość. Dlatego doprowadziłam do podjęcia uchwały o utworzeniu funduszu sołeckiego w naszej gminie.

Co pani powie mieszkańcom gminy przed głosowaniem?

– Powiem, że jeśli wybiorą mnie na wójta, to zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby o gminie Malczyce mówiono z szacunkiem. Potrzeba nam konkretnych działań, a nie demagogii i populizmu. Potrzeba nam dobrej roboty, a dla mnie liczą się tylko czyny.

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)

 

Kilka słów o Marioli Kądzieli

Ma 33 lata i jest panną. Ukończyła Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim (magister administracji) i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Legnicy (licencjat administracji publicznej). W roku 2004 pracowała w średzkim urzędzie skarbowym (referent w Dziale Podatków Majątkowych), w latach 2005-2007 była specjalistą ds. programów w średzkim Powiatowym Urzędzie Pracy, a od lutego 2007 jest kierownikiem Wydziału Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej. Od 2008 roku jest ekspertem przy Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (zatrudnienie, integracja społeczna i rozwój zasobów ludzkich na obszarach wiejskich). W tym roku została laureatką Kryształowej Koniczyny (nagroda Zarządu Województwa Dolnośląskiego) za działania wdrażane na terenie województwa dolnośląskiego. Interesuje się prawem i strukturą Unii Europejskiej, lubi literaturę, muzykę i podróże.