piątek, 19 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Majówka wśród różaneczników

Arboretum w Wojsławicach, słynne z największej w Polsce kolekcji różaneczników i azalii, szczególnie pięknie prezentuje się w maju i czerwcu – w okresie kwitnienia tych roślin.

Narodową Kolekcję wzorcową stanowią historyczne odmiany różaneczników rasy łóżyckiej. Najstarsze, niemal 100-letnie okazy, w historycznej części parku, to jego szczególna atrakcja. Specyficzny mikroklimat Wzgórz Niemczańsko – Strzelińskich, duża wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg, położenie w kotlinie osłoniętej przed suchymi i zimnymi wiatrami, żyzna gleba lessowa wpływają bardzo korzystnie na wiele roślin i pozwalają nam dziś cieszyć się widokiem wspaniale kwitnących krzewów.

W kolekcji Rhododendron, czyli różaneczników i azalii, możemy podziwiać około 900 gatunków i odmian. Właśnie teraz , w okresie ich pełnego kwitnienia możemy cieszyć się ogromną różnorodnością barw i kształtów niekiedy bardzo okazałych kwiatów, podziwiać misterne i finezyjne ukształtowanie kwiatostanów, a czasem niepowtarzalny zapach.

Spacer po zabytkowym parku wśród kwitnących różaneczników, czy aleją zwaną „dróżką azaliową” to chwile niezapomniane i pełne uroku. Gdy przejdziemy do nowszej części parku cieszyć nas będą widoki wspaniałych rabat, wielokolorowych przestrzeni pięknie zagospodarowanych i bardzo funkcjonalnych. Można wraz z rodziną spędzić tam czas na pikniku przy jednym z wielu stołów, lub też po prostu na trawie podziwiając panoramę okolicznych Wzgórz Dębowych i Gór Sowich. Dzieci są mile widzianymi gośćmi i specjalnie dla nich zorganizowano plac zabaw z licznymi atrakcjami.

Na niedzielę 31 maja zaplanowano Majówkę w Arboretum i tak po ogrodach pokazowych wszystkich miłośników roślin oprowadzi przewodnik. Początek spaceru o godzinie 12. Natomiast o godz. 15.30 w plenerze rozpocznie się majowe nabożeństwo przy kaplicy św. Franciszka, które uświetni chór mieszany FERMATA z Przystronia, zaś kameralny chór męski CANTILENA, pod dyrekcją Artura Wróbla o godz. 16. śpiewać będzie muzykę dawną i patriotyczną.

W pierwszą niedzielę czerwca amatorzy ogrodnictwa, będą mogli zasięgnąć porad doświadczonego specjalisty dr inż. Janusza Mazurka na temat ochrony i nawożenia roślin .Warto przypomnieć, że kasy przy Arboretum czynne są codziennie od godz. 9 do 18, zaś w parku można przebywać do godziny 20. (zow)