wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Maj w Wojsławicach – wiosenne szaleństwo

Na mapie naszego kraju są miejsca szczególne, odwiedzane masowo przez miłośników przyrody. Takim punktem właśnie w maju jest Arboretum w Wojsławicach, filia Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego.

 

Zaledwie 50 km od Wrocławia, w łagodnym podgórskim klimacie kwitną wówczas azalie i różaneczniki. Mikroklimat Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, duża wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg, położenie w kotlinie osłoniętej przed suchymi i zimnymi wiatrami, żyzna gleba lessowa wpływają bardzo korzystnie na wiele roślin.

W zabytkowym podworskim parku, wśród wspaniałych okazów sędziwych i rzadkich drzew, możemy oglądać ponad stuletnie okazy różaneczników z unikatowej przedwojennej kolekcji Fritz’a Oheimba . To one nadają specyficzny i niepowtarzalny charakter parkowi. W kolekcji Rhododendron, czyli różaneczników i azalii, możemy podziwiać ponad 1200 gatunków i odmian tych pięknych roślin. W trakcie wystawy RODOmania, trwającej od 21 do 29 maja, miłośnicy tych roślin będą mogli porównywać najstarsze okazy rasy łużyckiej, nazywane także odmianami Seidla, z których słynie kolekcja, z nowymi wprowadzonymi do handlu w tym roku, jeszcze w naszym kraju nie uprawianymi.

Bogactwo kolorów jak i kształtów bardzo obficie zakwitających różaneczników jest tak urzekające, że trudno oderwać od nich wzrok. Wszystkich spacerujących po ogromnej, bo 62 hektarowej powierzchni Arboretum, będą cieszyć różnorodne w swojej kolorystyce, zakwitające nieco wcześnie azalie – niekiedy wspaniale pachnące. Stali bywalcy arboretum zapewne rozpoczną spacer od „Alei azaliowej” – w pełni kwitnienia, jedynej w swoim rodzaju.

Uważny obserwator dostrzeże duże połacie parku obsadzane nowymi roślinami, które już w tym sezonie będą cieszyć kolorami i kształtami rabat, tak jak w tym roku zachwycały złote pasy żonkili i narcyzów.

Dyrektor Ogrodu Botanicznego – prof. Tomasz Nowak wraz z inspektor Arboretum – Hanną Grzeszczak-Nowak, zaplanowali na majowe weekendy ciekawe imprezy. I tak w sobotę 7 maja odbędą się warsztaty fotograficzne Tomasza Ciesielskiego poświęcone fotografii przyrodniczej. Na niedzielę 8 maja zaplanowano duży kiermasz roślin wiosennych i będzie można kupić wiele unikatowych sadzonek prezentowanych przez znane firmy ogrodnicze specjalizujące się w uprawie rzadkich bylin i krzewów. W południe rozpocznie się tradycyjny już „Spacer z Dyrektorem”. Dzień zakończy koncert chóru Rondo, który zaśpiewa wiele znanych i lubianych utworów tak muzyki świeckiej jak i sakralnej. Nie zabraknie też utworów muzyki rozrywkowej w ciekawych aranżacjach.

W następną niedzielę 15 maja w południe zostanie otwarta wystawa poświęcona polskim odmianom krzewów i drzew. Godny polecenia jest a także spacer z przewodnikiem po Arboretum uzupełniający tę tematykę . Natomiast o godzinie 16 rozpocznie się koncert orkiestry dętej z Oławy, która na pewno świetnie zabrzmi w urokliwej scenerii wojsławickiego Arboretum. W programie muzyka filmowa, kojarząca się z przebudzeniem wiosny i typowo marszowa.

Kulminacja imprez majowych to 22 maja i piąte już spotkania miłośników roślin wrzosowatych „RODOmania”. W programie spotkania pod hasłem „Ogród marzeń”, które poprowadzi znany dziennikarz ogrodniczy Marek Jezierski, będą zarówno porady ekspertów dla amatorów ogrodników jak i zawodowców z tej branży, a także atrakcyjne konkursy i promocje roślin. Zaplanowano też warsztaty uprawy roślin wrzosowatych i prezentację Kolekcji Narodowej Różaneczników . Po południu odbędzie się występ Tria Akordeonowego, które przedstawi światowe przeboje muzyki napisanej na ten instrument.

W ostatnią niedzielę maja odbędzie się Msza Św. w kaplicy, pod patronatem św. Franciszka, usytuowanej w arboretum wśród drzew i wspaniałej roślinności. Rozpocznie się o godz.16 i będzie połączona z koncertem pieśni. Wybierając się do Arboretum w Wojsławicach warto mieć wolny cały dzień, aby spokojnie móc wędrować alejkami i ścieżkami parku, cieszyć się widokiem wspaniałej roślinności i pięknej panoramy okolicznych Wzgórz Dębowych. Można też wraz z najbliższymi – dzieci są tam mile widziane- spędzić czas na pikniku przy jednym z wielu miejsc do tego przeznaczonych na trawie lub przy stolikach.

Arboretum czynne codziennie jest od 9 do 20, kasy do 18 tej.

Czytaj także: https://gminapolska.com/wojslawice-rozkwitaja-na-nowo