wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mądre zielone budowanie

Perspektywa miast przyszłości z efektywną, energooszczędną i środowiskowo odpowiedzialną strefą zabudowy była tematem dyskusji architektów, konstruktorów, deweloperów oraz profesjonalistów związanych z branżą budowlaną w trakcie kolejnej edycji Dnia Ziemi z Zielonym Budownictwem pod hasłem GREEN BUILDINGS = SMART CITIES.

Tegoroczna konferencja odbyła się pod koniec kwietnia w gdańskim budynku Alchemia, który jako pierwszy w Trójmieście i jeden z pierwszych w kraju uzyskał certyfikat LEED na najwyższym poziomie Platinum. Spotkanie, którego głównym organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, było doskonałą okazją do debat o przyszłości nowoczesnych miast oraz roli świadomej zabudowy w tkance miejskiej. Frekwencja była imponująca, co przełożyło się na doskonałą atmosferę oraz sprzyjało nawiązywaniu wartościowych kontaktów.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem branży budowlanej oraz samorządów z Pomorza, Wielkopolski, Śląska, a nawet… Stanów Zjednoczonych. Przybyło około 150 osób reprezentujących największe biura projektowe, firmy budowlane oraz liczna grupa deweloperów i inwestorów z całej Polski. Gdańska Alchemia zamieniła się w centrum rozmów o przyszłości miast. Z jednej strony konferencja przedstawiała przegląd możliwości, jakie niesie zielone budownictwo, jak również potwierdzenie zastosowanych rozwiązań w procesie certyfikacji, a z drugiej – pozwalała poznać sposób na to, jak budować dobrze i ekologicznie przy wsparciu nowoczesnych technologii oraz dedykowanych do tych celów funduszy.

W ramach wydarzenia odbyło się szkolenie z certyfikacji wielokryterialnych BREEAM & LEED, po którym Rafał Schurma, prezydent PLGBC (Polish Green Building Council), uroczyście zainaugurował konferencję oraz przedstawił koncepcję inteligentnego miasta, kierunki jej rozwoju i miejsce budynków w smart city. Odbyły się też wykłady ekspertów, prezentujących możliwości zastosowania zrównoważonych rozwiązań dla budynków w inteligentnych miastach. Miejsce wystąpień otaczała niesamowita panorama Gdańska, będąca wyjątkową inspiracją do dalszych rozmów w kuluarach.

Przybyli goście mieli możliwość uczestniczenia w Green Building Tour, w trakcie którego uczestnicy zapoznali się z praktycznymi zastosowaniami rozwiązań, które miały duże znaczenie w procesie uzyskania certyfikatu LEED Platinum dla obiektu Alchemia. Pogoda podczas wycieczki zdecydowanie zachęcała do podziwiania kwitnących zielonych dachów na budynku.

Forum wymiany myśli i poglądów na temat wizji obiektów, w których funkcjonujemy, zakończył panel dyskusyjny. Żywa dyskusja pomiędzy panelistami a zgromadzonymi gośćmi okazała się konfrontacją opinii na temat funkcjonowania oraz roli zielonych budynków w inteligentnych miastach.

(opro)