sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lubin – gmina: Słońce bez faktury

Rozmowa z Ireną Rogowską, wójtem gminy Lubin

Wróciła pani niedawno z Warszawy, z bardzo ważnego spotkania.

– Tak, byłam na spotkaniu z panią rzecznik spraw obywatelskich, prof. Ireną Lipowicz.

Obie panie nosicie piękne imię greckiej bogini pokoju, córy Temidy i Zeusa – Eirene… I to było pokojowe spotkanie?

– Jak najbardziej! To była bardzo duża konferencja, uczestniczyli w niej przedstawiciele Komisji Europejskiej ds. Społecznych, a chodziło o jak największe „ulokalnienie” pieczy zastępczej, czyli o organizowanie tej pieczy w miejscach, gdzie objęci nią mieszkają – żeby ich nie izolować od środowiska nawet wtedy, gdy ich choroby są trudne i polegają na niepełnosprawności intelektualnej. Są na to duże pieniądze, więc padły m.in. propozycje, aby gminy przygotowały specjalne domy i mieszkania i osiedliły w nich te osoby, aby nie wyłączać ich ze środowiska lokalnego. Ale nie jest to proste, bowiem nowy okres programowania obejmuje określony czas, natomiast przygotowanie takich domów – choć gmina ma na to miejsce – pociąga za sobą zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, zaś aby dokonać zmiany planu, najpierw trzeba zmienić studium uwarunkowań i zagospodarowania… A te dwie rzeczy trwają więcej niż kadencja, czyli będzie już po środkach. To są bariery dla wielu gmin nie do przeskoczenia.

Tylko to pani załatwiła w stolicy?

– Nie, wciąż przecież jest na tapecie sprawa zagospodarowania złoża! Na ręce pani rzecznik złożyłam odpowiednie dokumenty. Przygotowaliśmy zmianę planu, pierwszą część przekazaliśmy do wojewody. Nie wprowadziliśmy żadnej ochrony, zresztą nie ma jeszcze określonych złóż strategicznych, o czym mówi polityka energetyczna Polski. Do tego dokumentacja, przyjęta bez zastrzeżeń przez Ministerstwo Środowiska, jest niezgodna z tym, co jest w rzeczywistości – znajdują się w niej niewłaściwe miejscowości, niektóre z nich są już tylko ulicami miasta… Napisałam o tym do ministerstwa, otrzymałam odpowiedź, że cóż, nie zauważyli. Sądzę, że będą to wszystko prostowali i dopiero wtedy będzie można o czymkolwiek dyskutować.

Zatem cały czas ręka na pulsie?

– Reprezentujemy społeczeństwo, które dało nam mandat. Temu społeczeństwu służymy i ono nas rozliczy.

Piękna wiosna tej zimy… Dużo na tym zaoszczędziliście?

– Zaoszczędziliśmy na odśnieżaniu i na ogrzewaniu budynków publicznych. Ruszyliśmy też dzięki pogodzie z projektowanymi na ten rok zadaniami, a jest ich dużo, bo otrzymaliśmy duże środki. Będziemy robić remonty kapitalne świetlic, chcemy je zakończyć w tym roku. Po ukończeniu tych prac tylko jedna wieś zostanie bez świetlicy, czyli miejsca spotkań, miejsca, gdzie rodzą się nowe inicjatywy.

A co z drogami?

– Z drogami też już ruszamy, przecież okalamy miasto i potrzeba zagospodarowywania działek pod budownictwo jest ogromna! A droga to sprawa nieprosta – najpierw trzeba w nią wszystko włożyć: gaz, kanalizację, a dopiero potem jest czas na budowę samej drogi. Niestandardowo radzimy sobie z oświetleniem, poszliśmy w kierunku oświetlenia fotowoltaicznego, czyli wykorzystującego energię słońca. Mamy już sporo takich lamp, w tym roku będziemy stawiali następne. Wczoraj właśnie sprawdzałam – w środku nocy – nowe lampy. Świecą bardzo jasno! To świetne rozwiązanie – nie potrzeba kosztorysu, nie potrzeba pozwoleń na budowę, a słoneczko daje nam energię… I nie wystawia faktury – ani z VAT-em, ani bez VAT-u.

Czyli jesteście nowocześni i innowacyjni. Dużym wyzwaniem dla tak działającego samorządu będzie nowe rozdanie unijne 2014-2020.

– Już w tym kierunku działamy, mamy zresztą efekty z okresu, który minął. Przystąpiliśmy do Lokalnych Grup Działania – należymy do „Wrzosowej Krainy” i do „Dolnośląskiej Krainy Karpia” – i wspólnie pozyskaliśmy ogromne pieniądze! To zresztą działa w obie strony, bo poprawia się na przykład stan rybactwa, a my w gminach poprawiamy stan infrastruktury.

Szesnasty listopada niedługo… Zapewne stanie pani w szranki wyborcze?

– Jest jeszcze czas, decyzji na razie nie podjęłam. Teraz głównym moim celem jest realizacja budżetu gminy.

Rozmawiał Sławomir Grymin