poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lubawka: Lubawka nabiera rozmachu

Lubawka jest moją pasją, gmina staje się coraz bardziej atrakcyjna dla turystów, a przede wszystkim dla mieszkańców – mówi burmistrz EWA KOCEMBA. – Malejące wsparcie rządowych środków nie ogranicza naszych wizji, mimo wszystko, dzięki naszej operatywności, nie przestajemy się rozwijać. Przyciągamy turystów, dbamy o naszych mieszkańców. Budowana S3 zdecydowanie ożywi przygraniczny teren.

Lubawka i ościenne sołectwa od lat są atrakcyjne: zielone, czyste, przyjazne, z wieloma zabytkami, skrywające tajemnice… W ostatnich latach coraz częściej są odwiedzane przez turystów. Spacerują, zostają na dłużej. Wielu znalazło tu swoje miejsce do mieszkania, odkrywania, realizowania pasji. Tu znajdują zatrudnienie, tworzą własne miejsca pracy. Lubawka kusi swoim klimatem i spokojem, przyciąga sąsiedztwem z Czechami.

Wkrótce pojedziemy S3

Buldożery, dźwigi, ciężki drogowy sprzęt wbijają się w malowniczy krajobraz. Droga przecina pola, jednak ostatecznie nie burzy harmonii spokojnej okolicy. Jest jakby z boku.

– Dużą nadzieję pokładam w drodze ekspresowej S3, która wkrótce będzie już ukończona. Tempo prac, także w naszej gminie, jest imponujące. Aktualnie pracujemy nad uruchomieniem centrum logistycznego na przygranicznym terenie. Będą atrakcyjne miejsca pracy – podkreśla burmistrz Lubawki, Ewa Kocemba.

Centrum logistyczne to także okno na świat. Centra, skąd rozprowadzane są towary, produkty, są lokalizowane przy ważnych arteriach komunikacyjnych, do których dołączy Lubawka. Powstają w takich miejscach nowoczesne powierzchnie magazynowe, platformy przeładunkowe, biura, systemy zaopatrzenia w paliwo i energię, punkty technicznej obsługi i napraw środków transportu, infrastruktura informatyczna. Tereny przyległe do S3 są atrakcyjne, dlatego wzdłuż dróg budowane są hotele, obiekty gastronomiczne.

Burmistrz Ewa Kocemba

Wypocznij nad zalewem Bukówka

Każdy, kto był tu choć raz, jest zachwycony. Zbiornik wodny położony jest w cieniu gór, z dala od codziennego tempa. Doceniają to nie tylko turyści, ale i miejscowi. Lada moment będzie jeszcze bardziej atrakcyjnie. Tereny wokół zbiornika są sukcesywnie zagospodarowywane.

– To kolejna inwestycja, która rozwinie nasz region, podkreśli walory krajoznawczo-turystyczne, odkryje nasze urokliwe miejsca. Zdecydowanie ożyją wsie: Bukówka, Szczepanów, Miszkowice i Paprotki. Inwestycję realizujemy dzięki pomocy Iwony Krawczyk, byłej wicemarszałek województwa dolnośląskiego – podkreśla burmistrz Ewa Kocemba.

Nad urokliwym zbiornikiem powstają: plaże, mola, siłownie, wiaty biwakowe, ścieżki dydaktyczne, tablice informacyjne, punkty widokowe, parkingi i toalety. To wspólny, atrakcyjny polsko-czeski projekt, na który gmina Lubawka otrzymała unijne dofinansowanie. Wypoczniemy w lepszych warunkach już w zbliżającym się sezonie wakacyjnym.

Zalew Bukówka

Bezpieczeństwo: OSP oczkiem w głowie samorządu

Ochotnicza straż pożarna, stale doposażana w nowoczesny sprzęt, służy mieszkańcom nie tylko gminy Lubawka. Gmina tylko w ostatnim czasie zakupiła narzędzia hydrauliczne do ratownictwa drogowego, zmodernizowała remizy w Lubawce i Chełmsku Śląskim, dofinansowała zakup dwóch nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

– Zakupiony sprzęt ratowniczy pozwala na szybsze ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych w katastrofach, wypadkach, pożarach, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, podtopień oraz uwalnianie zwierząt z potrzasku – mówią strażacy ochotnicy.

Gmina Lubawka – nie mamy wątpliwości – to atrakcyjne miejsce do mieszkania, inwestowania, a także do wypoczynku. Doceniona przez filmowców. Chełmsko Śląskie było planem „Wizyty starszej pani”, w obsadzie której znaleźli się m.in.: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr i Marian Opania. Przyciąga: Domami Tkaczy czy zabytkowym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.