środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lubawka: Kto pierwszy, ten lepszy

Rozmowa z Ewą Kocembą, burmistrzem Lubawki

– „Gmina Polska” jest patronem medialnym październikowych targów POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu i Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia w Gdańsku i będzie nam bardzo miło promować tam między innymi Lubawkę.

– W sierpniu przyjęliśmy uchwałę o włączeniu ponad pięciu hektarów będących własnością gminy Lubawka w obszar Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, a w przygotowaniu jest jeszcze prawie 50-hektarowy obszar agencyjny i mam nadzieję, że do końca roku złożymy również wniosek o włączenie tego terenu do KSSE.

Jakie firmy mogłyby się lokalizować na tym ponadpięciohektarowym terenie?

– Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie ma jakichś specjalnych ograniczeń, poza tym, że mogą tam się lokalizować firmy, które nie będą naruszać środowiska naturalnego. Warto też podkreślić, że teren nasz, o który – mam nadzieję – będzie poszerzona strefa, położony jest w bliskości krajowej drogi nr 5 i jest w sąsiedztwie linii kolejowej z bocznicą kolejową.

Niedługo ruszy budowa trasy S3.

– Budowa trasy S3 do Bolkowa już ruszyła, natomiast budowa odcinka tej drogi Bolków – Lubawka mogłaby ruszyć, według zapewnień czeskich, w roku 2018.

Ta droga mogłaby zdynamizować rozwój turystyczno-gospodarczy gminy.

– Zapewne stanie się tak, że gdy powstanie trasa szybkiego ruchu, to rozwój naszego pogranicza znacznie przyspieszy. Chcę też podkreślić, że otrzymałam informację od jednego z większych właścicieli obszarów przy planowanej budowie drogi S3, który już dzisiaj interesuje się zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i inwestowaniem w rejony położone w pobliżu przyszłej trasy.

Nic w tym dziwnego, ponieważ kto pierwszy, ten lepszy i zazwyczaj jest tak, że kto szybciej kupuje, ten kupuje taniej. Zatem na pewno inwestorzy wkrótce zaczną się kręcić wokół Lubawki.

– Już widać zainwestowanie inwestorów naszą gminą, a przykładem jest jedno z przedsiębiorstw poszukujących kruszywa, które właśnie na naszym terenie niedawno znalazło interesujące ich kruszywo i chce się zająć jego eksploatacją.

Trasa zdynamizuje na pewno rozwój gospodarczy, który będzie miał niemały wpływ także na turystykę. To trochę tak, jak w naczyniach połączonych.

– Gmina musi się rozwijać na zasadzie zrównoważonego rozwoju. Wprawdzie były prezydent USA Bill Clinton powiedział kiedyś: „Po pierwsze gospodarka, głupcze”, ale turystyka dla takiej gminy jak Lubawka jest nie mniej ważna.

Rozmawiał Sławomir Grymin