czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lubawka: Dary natury najcenniejsze

Rozmowa z Ewą Kocembą, burmistrzem Lubawki

W czym upatrywać można największe walory turystyczno-rekreacyjne Lubawki?

– W tym aspekcie największym naszym atutem jest to, co dała nam natura – i to jest na lubawskiej ziemi najcenniejsze. Prawdziwym skarbem jest bez wątpienia sudecki przełom Karkonoszy i Gór Kamiennych. To tzw. Brama Lubawska, stanowiąca niezaprzeczalny turystyczny potencjał rozwojowy.

Ale dobrze, gdy czasami naturze pomaga człowiek. Wtedy efekty tegoż umiejętnego współdziałania mogą być zwielokrotnione.

– Ubiegłą kadencję w Lubawce zakończyliśmy m.in. dwoma sukcesami, które wcześniej mogłyby się wydawać niemożliwymi do spełnienia – zagospodarowujemy teren wokół zbiornika Bukówka, najwyżej położonego zbiornika retencyjnego na Dolnym Śląsku. To świetny akwen do wykorzystania wypoczynkowo-rekreacyjnego, kąpieli, pływania małymi łodziami i surfowania. W przyszłym roku w maju nastąpi otwarcie atrakcyjnej części zbiornika, którą teraz zagospodarowujemy, na co przeznaczonych jest 6 mln złotych. Już stoją dwa budynki sanitarne, parking, a w tym roku będą ścieżki, pomosty, siłownie zewnętrzne, boiska do piłki plażowej i siatkówki oraz place zabaw dla dzieci. Drugim udanym przedsięwzięciem było przejęcie od Lasów Państwowych stoku narciarskiego, który jest już naszą własnością. Zapraszam zatem wszystkich do wspaniałej gminy Lubawka, gdzie można codziennie spotkać się z bogactwem natury, podziwiać zróżnicowane krajobrazy, na ziemię przyjaznych i gospodarnych ludzi.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Lubawka
Lubawka

Lubawka jest malowniczo położonym miasteczkiem w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska, na granicy Sudetów Zachodnich i Środkowych, nad potokiem Czarnuszka. W centralnej części tego obszaru zlokalizowane jest jedno z największych obniżeń w Sudetach – Brama Lubawska. Gmina od południa sąsiaduje z Republiką Czeską, a od północy z Rudawami Janowickim. Od zachodu ogranicza ją Lasocki Grzbiet, a na wschód od Lubawki leżą Góry Krucze oraz pasmo Zaworów – północny fragment Gór Stołowych. Gmina oferuje turystom aktywny całoroczny wypoczynek. Latem góry przyciągają wspaniałymi szlakami pieszymi i rowerowymi, natomiast zimą do dyspozycji są wyciągi, nartostrady, trasy biegowe i skocznia narciarska. Ponadto Lubawka obfituje w piękne zabytki – w tym barokowy zespół klasztorny w Krzeszowie, kościół Wniebowzięcia NMP z XV wieku w Lubawce, lubawski ratusz z XVIII wieku, kościół św. Anny wzniesiony jako kaplica cmentarna w XVII wieku, kościół poewangelicki, barokowy kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli wraz z Pałacem Opackim wzniesiony w roku 1626 i ruiny Kalwarii na Świętej Górze.