wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Łomża – pierwsze takie miasto

Urząd Miejski w Łomży i firma ITCARD SA podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia „Biometrycznej Łomży” – pierwszego w Polsce programu w obszarze płatności i usług publicznych z wykorzystaniem technologii biometrycznej.

Wraz z podpisaniem listu intencyjnego rozpoczęły się prace przygotowawcze do wdrożenia pierwszego w Polsce, innowacyjnego programu autoryzacji danych z użyciem technologii biometrycznych. Projekt obejmuje obszar baz kartowych płatności elektronicznych, w tym podejmowania gotówki z bankomatów oraz stworzenia Platformy Usług Publicznych takich jak komunikacja miejska, aktywności oferowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz świadczenia wypłacane przez ZUS. Dodatkowo może objąć nowatorski rejestr ewidencji ludności. Docelowo wszyscy uczestnicy projektu będą mogli bez użycia gotówki i kart płatniczych opłacać wybrane usługi publiczne a także wypłacać świadczenia z bankomatów obsługiwanych przez partnera technologicznego projektu, firmę ITCARD. Technologia biometryczna pozwala na obniżenie kosztów płatności, a także eliminuje ryzyka związane z kradzieżą czy zgubieniem kart płatniczych.

Beniamin Dobosz, zastępca prezydenta Łomży : – Celem wyjątkowego projektu „Biometryczna Łomża” jest zbudowanie „modelowej Gminy” i pozyskanie dotacji ze środków publicznych w tym Unii Europejskiej. Projekt ma promować Łomżę, jako miasto stawiające na innowacje takie jak biometria i wdrażanie jej z pożytkiem dla szerokiej grupy mieszkańców. Cieszymy się, że możemy realizować go z firmą, która związana jest z Łomżą i w naszym mieście tworzy miejsca pracy.

Stronami projektu „Biometryczna Łomża” są Urząd Miejski w Łomży oraz firma ITCARD SA posiadająca w Łomży swoje centrum obsługi klienta. ITCARD jest innowacyjną polską firmą specjalizującą się w usługach dla bankowości, w tym autoryzacji transakcji oraz wydawnictwem i obsługą kart płatniczych. Jako jedyna w Europie oferuje rozwiązania hostingowe umożliwiające wypłatę biometryczną w bankomatach. Obsługuje ponad 750 000 kart, jest drugim, co do wielkości operatorem bankomatów w Polsce, a także autoryzuje miesięcznie ponad 12 milionów transakcji.  

Jarosław Chrzanowski, prezes ITCARD mówi: – Rozpoczynamy wspólnie z władzami Łomży realizację przełomowego i innowacyjnego projektu. Technologia biometryczna, jako przyszłość nowoczesnych transakcji bankowych jest priorytetem dla ITCARD SA. Jesteśmy dumni, że jako pierwsza firma w Polsce i Europie wprowadzamy biometrię do usług ułatwiających życie każdego obywatela.

W projekcie zostanie wykorzystana technologia biometryczna Finger Vein opracowana przez firmę Hitachi, która zapewnia szybki, bezpieczny i łatwy dostęp do usług bankowych dla społeczeństwa przy jednoczesnej ochronie ich prywatności. Biometria Finger Vein to technologia najlepiej sprawdzona na rynku finansowym, wykorzystywana przez czołowe banki w Japonii, Turcji jak i w Polsce do uwierzytelniania transakcji finansowych w oddziałach bankowych i bankomatach.

Wdrożenie projektu nastąpi w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. (info)