niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Łódź: Na zielono

„Zielone” EXPO odbędzie się w Łodzi. Zgromadzenie Ogólne AIPH (Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych) przyznało Łodzi prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 roku.

Expo Horticultural to jedno z tzw. małych EXPO, organizowanych między światowymi edycjami EXPO, poświęcone wyłącznie tematyce wykorzystania zieleni i kształtowania krajobrazu w mieście. Najbliższe „zielone” Expo odbędzie się w przyszłym roku w Pekinie (Chiny), kolejne – w 2022 roku – zaplanowane jest w Holandii, natomiast Łódź zorganizuje wystawę pod hasłem „Nature of the City – Natura Miasta” w 2024 roku.

AIPH

Jak szacują projektanci łódzkiego Expo Horticultural, przygotowanie wystawy będzie wiązać się z inwestycjami wartymi nawet 100 mln zł. W ciągu pięciu miesięcy Łódź będzie mogło odwiedzić około 4 mln osób, co pozwoli na promocję miasta na niespotykaną dotąd skalę.

– Tak jak obiecaliśmy w czasie starań o organizację EXPO, rząd nie wycofał się z planów rozwoju regionu, przeciwnie – konsekwentnie stara się o budowę pozycji miasta jako europejskiego lidera w dziedzinie rewitalizacji. Jestem przekonany, że zwycięstwo w wyścigu o organizację „zielonego” EXPO stanie się nowym otwarciem dla Łodzi jako miasta nowoczesnego, przyjaznego środowisku i dynamicznie rozwijającego się – mówił po decyzji AIPH wicepremier Piotr Gliński.

Rządowe wsparcie dla Łodzi otwiera przed miastem perspektywę wielowymiarowego, zrównoważonego rozwoju na płaszczyźnie kulturalnej, komunikacyjnej, infrastrukturalnej i naukowej. Rządowe projekty rozwoju miasta przewidują m.in. budowę tunelu średnicowego łączącego dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska, a także drogi S14. Planowana jest również budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać pomiędzy Łodzią a Warszawą. Z kolei Poczta Polska zamierza zbudować Centralny Hub Logistyczny (CHL) w okolicach Łodzi, który miałby współpracować z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

(mk)

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi: – Mamy Expo! Dotrzymałam słowa, że będziemy walczyć dalej po rozstrzygnięciu starań o Expo 2022 i udało się, a nasze miasto udowodniło, że można się wypromować w świecie i stanąć w szranki z największymi metropoliami. Czekamy teraz na porozumienie w tej sprawie z rządem RP, a potem na formalne ogłoszenie decyzji przez Biuro Wystaw Międzynarodowych w Paryżu, w czerwcu tego roku.