sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Liliowce – kolejne wydarzenie w Wojsławicach

Lipiec to czas pełni kwitnienia liliowców, roślin o wielu walorach – pięknych kwiatach, choć jednodniowych, mało wymagających i wieloletnich.

 

 

W Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach utworzono jedyną w Polsce Narodową Kolekcję Liliowców, która od 2002 roku jest systematycznie rozwijana. Corocznie sadzonych jest około 100 nowych odmian i ich liczba sięga obecnie ponad trzech tysięcy różnych gatunków i odmian. Jest nie tylko największą i najlepiej prowadzoną kolekcją liliowców w Polsce, ale też największą tego typu roślin w Europie.

 

Liliowce mają też swoją długą historię, od wieków uprawiane były m.in. w Chinach i Japonii, gdzie ceniono je także jako rośliny lecznicze i jadalne. W wojsławickim Arboretum zachwycają wspaniałe kolorowe wstęgi rabat liliowców, tworząc niezapomniany widok. Można tu także zobaczyć niemal kompletny dorobek hodowlany znanego jezuity, brata Stefana Franczaka – 115 odmian liliowców, oraz inne, nowe odmiany polskich hodowców.

Na niedzielę 9 lipca w wojsławickim Arboretum zaplanowano HEMEROmanię – XII spotkanie entuzjastów liliowców. Na kiermaszu czynnym od godziny 9 do 18 będzie można kupić unikatowe rośliny polskich hodowców oraz książki ogrodnicze. W godzinach od 10 do 13 odbędą się ciekawe wykłady specjalistów, w tym kuratora czeskiej kolekcji liliowców z Pruhonic k. Pragi oraz zaproszonych wybitnych specjalistów. W programie także wystawy liliowców, m.in. wyjątkowo oryginalnych odmian pajęczych (tzw. Spider i UFo), aukcja i plebiscyt na najpiękniejszego liliowca. Na godzinę 14 zaplanowano spacer z przewodnikiem – prezentację Kolekcji Narodowej Liliowców poprowadzą Inspektor Arboretum Hanna Grzeszczak-Nowak i dr Jolanta Kozłowska-Kalisz. Natomiast o godzinie 16. rozpocznie się koncert pod hasłem „Swing, rock and blues!”. Usłyszymy znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej, m. in. utwory Armstronga, Corei i Presleya.

O tej porze roku w pełnej krasie są również japońskie tawuły, dziurawce i cieniolubne paprocie. Piękne, puszyste kwiatostany rozwijają perukowce oraz zwiewne tawułki, a zapachem wabią lawendy, róże i lipy. Warto więc zaplanować sporo wolnego czasu na spokojny spacer i relaks w pięknej scenerii Wojsławickiego Arboretum, pamiętając, że to obszar ponad 62 hektarów, który ma wiele urokliwych miejsc na rodzinny piknik.