poniedziałek, 30 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lewin Brzeski: To były dobre lata

Rozmowa z Arturem Kotarą, burmistrzem Lewina Brzeskiego

Przyszedł dobry dzień na ocenienie kadencji samorządowej 2014-2018…

– …a dla naszego samorządu – moim zdaniem – była to jedna z najlepszych kadencji w jego historii, ponieważ zdobyliśmy bardzo dużo pieniędzy dla naszej gminy i dzięki temu udało nam się zrealizować wiele zadań, niektóre są w trakcie realizacji lub za chwilę będą wykonywane. Możemy też w tym roku pochwalić się rekordowym budżetem gminy Lewin Brzeski, wynoszącym 56 mln zł – tak wysokiego jeszcze nie było!

Jakie przedsięwzięcia były największe?

Bardzo trudne i kosztochłonne było skanalizowanie aglomeracji Lewina Brzeskiego – Przecza, Skorogoszcz, Chróścina i osiedle Mickiewicza w Lewinie Brzeskim nie miały kanalizacji i udało nam się pozyskać 8 mln zł unijnych środków finansowych, 7 mln zł daje wodociągowa spółka miejska i prawdopodobnie te miejscowości zostaną skanalizowane do końca tego roku. Realizując to zadanie, jednocześnie odbudowujemy szereg dróg – tam, gdzie trzeba z nakładkami asfaltowymi lub kładąc kostkę brukową albo polbruk. Ponadto, realizując projekty związane z ochroną środowiska, dofinansowujemy wymianę kotłów grzewczych, a za pieniądze unijne zrobiliśmy fotowoltaikę na szkołach w Skorogoszczy i Łosiowie. Także w Skorogoszczy udało nam się w końcu rozbudować szkołę podstawową, na co pozyskaliśmy 2 mln zł z Aglomeracji Opolskiej, a 2 mln zł to były nasze budżetowe środki własne i 1 września właśnie w tej szkole odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego. Poza tym termomodernizujemy Szkołę Podstawową w Łosiowie i niebawem rozpoczniemy budowę centrum przesiadkowego w Lewinie Brzeskim – część pieniędzy zostanie przeznaczona na uporządkowanie terenu przed przejętym przez nas dworcem PKP, czyli na nowy wjazd i układ komunikacyjny oraz miejsca parkingowe dla samochodów, a także ławeczki, kosze, tablice informacyjne, stojaki na rowery – i dla bezpieczeństwa w innym miejscu wyjazd. W ramach tego zadania zostaną zamontowane także nowe lampy ledowe w samym mieście. Chcę podkreślić, że wymieniliśmy prawie wszystkie lampy sodowe na ledowe, zaprzestaliśmy nocnego wyłączania światła i teraz w godzinach od 24.00 do 4.00 zmniejszamy tylko natężenie oświetlenia ulicznego. Zagospodarowaliśmy też starorzecze Nysy Kłodzkiej, jego część pogłębiliśmy, zrobiliśmy wokół ścieżki pieszo-rowerowe z oświetleniem, ławkami i miejscami do grillowania. A ponadto montowaliśmy siłownie zewnętrzne, street workout, a w samym mieście w tym roku wszyscy będą mieli utwardzone, asfaltowe dojazdy do domów.

Jak wyglądała współpraca z radnymi?

Radni współpracowali ze mną znakomicie, byli naprawdę pracowici, działali merytorycznie i bardzo mi pomagali.

Co pańskim zdaniem będzie najważniejsze w najbliższej przyszłości dla Lewina Brzeskiego?

Jeśli Lewin Brzeski będzie dalej atrakcyjnym miasteczkiem, to utrzymamy w nim gros ludzi, zatem będą podatki, będą mieszkańcy i powinna być gmina. Trzeba zatem postawić również na rozwój osadnictwa, trzeba wyznaczać tereny mieszkaniowe, co zresztą robimy, i ten, kto chce mieszkać w naszej gminie, może kupić działkę pod zabudowę mieszkaniowa i wybudować swój dom. Tereny są dostępne, a gmina pilnuje, aby były uzbrojone. Ponadto uważam, iż kluczową inwestycją będzie pływalnia, która zwiększy prestiż naszego miasteczka oraz poszerzy jego ofertę sportowo-rekreacyjną. Mamy także u nas podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i trwają poważne rozmowy z jednym z inwestorów, który rozważa zlokalizowanie swojej firmy na naszym terenie. A poza tym zaczynają być zagospodarowywane tereny po byłej cukrowni i w przyszłości mogą tam powstać hale produkcyjne.

A kto wygra wybory na burmistrza Lewina Brzeskiego?

O tym zdecydują mieszkańcy naszej gminy, lecz chciałbym, aby jeszcze raz mi zaufali i poparli moją kandydaturę.

Rozmawiał Sławomir Grymin