piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lewin Brzeski: Spełnione marzenia

Oświata to nie jest szybki dochodowy biznes. W nią trzeba zainwestować i cierpliwie czekać. W gminie Lewin Brzeski dobrze o tym wiedzą.

Artur Kotara
Artur Kotara

Kiedy dwa lata temu Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego, mówił Renacie Pawlus, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy, że są plany znacznej rozbudowy placówki, nie bardzo w to wierzyła. Nawet kiedy rok później ruszyły prace, to przyglądała się temu z niedowierzaniem. A dzisiaj? – Marzenia się spełniają. To wielkie wydarzenia dla uczniów, rodziców, nauczycieli – mówiła Renata Pawlus podczas Opolskiej Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2018/2019, która odbyła się właśnie w Skorogoszczy.

Przed uroczystościami w nowej szkole wszyscy chętni zostali zaproszeni do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła na mszę świętą w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała. W homilii do dzieci i młodzieży mówił – nawiązując do czytania z Ewangelii – m.in. o konieczności pomnażania talentów, jakie każdy z nas otrzymał. Zaznaczył, że przewodnikami w ich rozwijaniu są rodzice i nauczyciele.

Podczas szkolnych uroczystości Michał Siek, opolski kurator oświaty, mówił o dość szczególnym czasie w oświacie.

– Naukę zakończy ostatni rocznik gimnazjalistów i pierwszy rocznik ósmoklasistów. To oznacza, że o miejsca w szkołach średnich będą się wiosną ubiegać dwa roczniki uczniów – mówił kurator.

Wojewoda opolski Adrian Czubak witając wszystkich powiedział: – W tym roku Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego odbywa się w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy. Placówka ta została wybrana ze względu na nietuzinkowego patrona oraz doskonałe zarządzanie przez władze samorządowe.

Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego, powiedział, że sprawy oświaty w gminie należą do najważniejszych. Dlatego uwieńczone sukcesem starania o 2,5 mln zł unijnej dotacji na rozbudowę szkoły w Skorogoszczy (gmina dołożyła 2 mln zł z własnych środków finansowych) ogromnie cieszą.

– Jestem przekonany, że dzieci i młodzież wykorzystają to, co dostały. Po ukończeniu tej szkoły dalej będą się uczyły w szkołach średnich. Potem rozpoczną studia, by po ich zakończeniu wrócić do naszej gminy i zdobyte umiejętności spożytkować na tej pięknej ziemi – mówił burmistrz.

W tym roku na Opolszczyźnie poszło do szkół ponad 100 tysięcy uczniów, z czego ponad 9 tysięcy to pierwszoklasiści. W całym regionie działa 415 szkół podstawowych, 52 szkoły branżowe I stopnia, 45 szkół technicznych oraz 51 liceów ogólnokształcących.

(mm)