środa, 14 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lewin Brzeski: Ostrożnie i rekordowo

Są takie gminy, które uginają się pod brzemieniem pandemii – w takich miejscach niestety samorząd wyraźnie stracił na impecie i rozwój został wstrzymany, ale są też i takie punkty na mapie Polski, gdzie wszystko idzie zgodnie z planami, gdzie ludzie wbrew przeciwnościom potrafią znaleźć w sobie optymizm i energię do świetnego budowania swych małych ojczyzn. Taką gminą bez żadnych wątpliwości jest Lewin Brzeski będący częścią powiatu brzeskiego (woj. opolskie).

Artur Kotara
Artur Kotara

– W sferze bieżących wydatków nasz tegoroczny budżet jest ostrożny, brakuje nam 2,5 mln zł na wydatki w oświacie – mówi burmistrz Artur Kotara – i te pieniądze będziemy musieli w trakcie roku wygospodarować, pewnie z nadwyżki budżetowej i przez zaciskanie pasa. Cóż, wszystko dlatego, że subwencja oświatowa jest coraz mniejsza, a i dzieci w szkołach jest coraz mniej.

Dla rozwoju gminy największe znaczenie mają jednak nakłady inwestycyjne.

– Pod tym względem w tym roku dysponujemy największym funduszem inwestycyjnym w historii gminy Lewin Brzeski, wynoszącym ponad 14 mln zł – uśmiecha się burmistrz Kotara – a cały budżet sięga 65 mln zł. Choć przyznaję, że ukończenie niektórych zadań z ubiegłego roku musieliśmy przenieść na ten rok, w tym budowę ścieżek rowerowych kosztującą 6 mln zł. Poza tym przed nami budowa nowego mostu na kanale ulgi i jest to ponad siedmiomilionowe przedsięwzięcie realizowane wspólnie z Powiatem Brzeskim i w połowie dotowane z Funduszu Dróg Samorządowych.

Natomiast do mniejszych zadań należy rewitalizacja – wspólnie z Brzegiem – parku miejskiego w Lewinie Brzeskim. Kosztuje to milion złotych, a dofinansowanie wynosi około 700 tys. zł.

– Zakończyliśmy również termomodernizację jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Skorogoszczy i Lewinie Brzeskim, co pochłonęło około milion złotych, przy czym dofinansowanie wyniosło 700 tys. zł – wylicza burmistrz Artur Kotara. – Ponadto kończymy budowę Rybaczówki, a wartość tego zadania wyniosła ponad 500 tys. zł, z czego 250 tys. zł mieliśmy z Lokalnej Grupy Rybackiej, a termomodernizację jednostek OSP przeprowadziliśmy dzięki środkom finansowym z Aglomeracji Opolskiej. Złożyliśmy też dwa wnioski o dofinansowania, pierwszy do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na budowę drogi do Przysiółka Piaski, na co najprawdopodobniej otrzymamy ok. 600 tys. zł dofinansowania, i czekamy na rozstrzygnięcie wniosku skierowanego do Funduszu Dróg Samorządowych, który dotyczy przebudowy zdegradowanej drogi w Sarnach Małych.

Warto też przypomnieć, iż mniej więcej przed dwoma laty gmina Lewin Brzeski złożyła wniosek skierowany do PROW o dofinansowanie remontów świetlic wiejskich: w Łosiowie, Skorogoszczy, Mikolinie, Przeczy i Nowej Wsi Małej.

– Wtedy zadanie to wyceniliśmy na 3,2 mln zł – wspomina burmistrz Kotara – ale po tych dwóch latach, gdy marszałek opolski miał na takie zadania tylko 8 mln zł na całe województwo, nam przyznał ostatecznie aż 1 660 000 zł. Złożyliśmy na to kosztochłonne zadanie także wniosek o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i pozyskaliśmy 1 220 000 zł. Teraz przygotowujemy przetarg, a zadanie to ma być ukończone w przyszłym roku.

Atutem Lewina Brzeskiego od lat jest dobra współpraca burmistrza z radnymi.

– Nasza współpraca dalej układa się bardzo dobrze – podkreśla burmistrz Artur Kotara. – Przy tych naszych ważnych inwestycjach często trzeba, aby rada działała szybko i zgodnie. Rada daje mi zielone światło, a radni stają na wysokości zadania, bowiem dla nich najważniejszy jest rozwój gminy i działanie na rzecz całej naszej społeczności, za co jestem wdzięczny i serdecznie im dziękuję.

S.G.