piątek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lewin Brzeski: Opolskie korony

W tym roku Wojewódzkie Święto Plonów na Opolszczyźnie zorganizowano w Lewinie Brzeskim. Było radośnie, tłumnie, a aktywność środowisk wiejskich okazała się tak duża, że potrzebny był spory plac, by godnie pokazać wszystkie korony żniwne.

Do Lewina Brzeskiego przyjechało 41 delegacji opolskich gmin z koronami żniwnymi. Uroczystości Wojewódzkiego Święta Plonów na Opolszczyźnie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gospodarz tego miejsca ks. Krzysztof Dudojć (jednocześnie diecezjalny duszpasterz rolników i pszczelarzy archidiecezji wrocławskiej) powitał zebranych. Liturgii podczas dziękczynnej mszy świętej przewodniczył bp Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy diecezji opolskiej. Natomiast słowo do wiernych wygłosił bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

– Dziękczynienie to wyraz wdzięczności i szacunku wobec tego, który obdarza nas dobrem. W koronach dożynkowych zawarta jest praca i trud, w te wieńce wplecione są także krzyże, które wskazują komu mamy dziękować – mówił bp Jacek Kiciński. – Panowanie nad światem polega na doglądaniu i pielęgnowaniu. Panować to znaczy czuwać, a pielęgnować i czuwać to znaczy kochać – mówił kapłan.

Po poświęceniu koron żniwnych i zakończeniu mszy dziękczynnej kolorowy pochód, prowadzony przez kapelę podwórkową Lewiniacy, przeszedł na stadion. Delegacje z opolskich gmin, jadący wystrojoną bryczką starostowie tegorocznych dożynek (w tym roku tę rolę pełnili Gabriela Baucz i Leszek Fornal), przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, parlamentarzyści Ziemi Opolskiej byli witani przez mieszkańców Lewina Brzeskiego.

Na stadionie odbyła się uroczysta prezentacja koron żniwnych (za najpiękniejszą uznano koronę z Gościc w gminie Paczków) oraz tradycyjne misterium chleba, który przez starostów dożynek został przekazany marszałkowi województwa opolskiego Andrzejowi Bule, burmistrzowi Lewina Brzeskiego Arturowi Kotarze, wicewojewodzie opolskiej Violetcie Porowskiej oraz szefowi opolskiej Izby Rolniczej Markowi Froelichowi.

Marszałek województwa Andrzej Buła, dziękując rolnikom, sadownikom i pszczelarzom, zaznaczył, że podczas tego typu imprez można pokazać swoją regionalną tożsamość. Mówił, że obecność Polski w Unii Europejskiej pomaga w podtrzymywaniu tego typu tradycji, między innymi poprzez fundusze na rozwój produktów regionalnych.

Zwracając się do uczestników rolniczego święta, burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara powiedział: – Chleb to nie jest zwyczajne pożywienie i tylko pokarm. Jest to też coś takiego, co sprawia, że wokół chleba budujemy domy rodzinne, gospodarstwa domowe, gminy, województwa i cały nasz kraj, więc jest to coś, co łączy wszystkich Polaków.

– Mam wrażenie, że całe województwo tutaj przyjechało. I bardzo dobrze, bo rolnikom podziękować trzeba za ich trudną i mozolną pracę. Pracę, która daje to, co najważniejsze, czyli chleb codzienny. Nie może go zabraknąć na stole i tego uczą nas rolnicy. Nie tylko tego, jak ciężko, wytrwale i z mozołem pracować, ale również tego, jak szanować tradycję – mówiła wicewojewoda opolska Violetta Porowska.

Podczas dożynek przedstawiono też wyniki konkursu „Piękna Wieś Opolska”. W tym roku jurorzy konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego za najpiękniejszą wieś uznali Gąsiorowice w gminie Jemielnica.

(mm)