czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lewin Brzeski: Inwestuj właśnie tutaj

Jak w każdej sferze życia, także w tej samorządowej są sprawy ważne, najważniejsze oraz te strategiczne, które mają kapitalne znaczenie dla rozwoju gmin i poziomu życia lokalnych społeczności. Dla gminy Lewin Brzeski takim strategicznym działaniem stało się utworzenie podstrefy gospodarczej.

Lewin Brzeski ostatnio rozwija się bardzo dynamicznie, a wszystko dzięki konsekwencji w realizacji zadań, dobrze obranym celom i świetnej współpracy włodarza gminy z radnymi i choć spojrzenia na niektóre problemy są różne, to na sesjach góruje merytoryka, kompromis i szukanie konsensusu. – Na tym właśnie polega demokracja, aby swoje racje przedstawiać, bronić swojego punktu widzenia, ale ostatecznie to, co razem wypracujemy, staram się realizować w ciągu roku budżetowego – mówi burmistrz Artur Kotara. – Cieszę się z tego, że w tym roku radni głosowali jednogłośnie za udzieleniem mi absolutorium. To dla mnie duży osobisty sukces.

Najlepiej zarządzać gminą na zasadzie zrównoważonego rozwoju i dobrze sprawdza się to w Lewinie Brzeskim, ale jest tajemnicą poliszynela, że o sukcesie w dużej mierze stanowi potencjał gospodarczy i środki finansowe, którymi dysponuje samorząd. Na ten szeroko pojęty potencjał gospodarczy gminy Lewin Brzeski na pewno będą miały wpływ tereny należące do podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– To 31 hektarów, lecz tereny te nie są własnością naszej gminy, tylko Agencji Nieruchomości Rolnych – wyjaśnia burmistrz Kotara. – Zatem nasza gmina nie będzie miała pieniędzy ze sprzedaży majątku, ale najważniejsze jest to, aby inwestor ulokował na tym terenie swoją firmę, w przyszłości płacił nam podatki i zatrudniał mieszkańców gminy Lewin Brzeski. Chcę także podkreślić, że ustanowiliśmy przywileje dla naszych przyszłych inwestorów – w pierwszym roku firma, która rozpocznie działalność na terenie lewińskiej podstrefy, nie zapłaci nawet złotówki podatku, w drugim roku zapłaci tylko 50 procent, w trzecim roku 50 procent, a dopiero w czwartym roku czekają ją normalne podatki. To naprawdę wysokie ulgi. Nie słyszałem, aby obowiązywały podobne gdzieś w naszym kraju, ale w ten sposób chcemy zachęcić inwestorów do lokowania środków finansowych w Lewinie Brzeskim. Warto też dodać, iż te tereny są znakomicie położone w północnej części miasta, gdzie nigdy nie było powodzi, a róża wiatrów jest zachodnia, południowa i południowo-zachodnia, w związku z czym Lewinowi Brzeskiemu nie zagrażają zanieczyszczenia na przykład z fabrycznych kominów. Poza tym mamy wszystkie media: prąd, gaz, wodę, kanalizację, drogę dojazdową i jesteśmy przygotowani na przyjęcie każdego inwestora.

Dla Lewina Brzeskiego okres programowania 2014-2020 to niemała szansa na wzbogacenie infrastrukturalne gminy i zrobienie dalszych cywilizacyjnych kroków. Do pozyskiwania unijnych grantów miejscowy samorząd przygotowywał się pieczołowicie, a apetyty są całkiem spore.

– Zrobić pragniemy naprawdę dużo – uśmiecha się Artur Kotara. – Już w ubiegłym roku złożyliśmy wniosek dotyczący bioróżnorodności i zagospodarowania starorzecza Nysy Kłodzkiej i otrzymaliśmy prawie milionowe dofinansowanie. W tym roku rozpoczniemy tę inwestycję, którą prawdopodobnie zakończymy w roku 2017. Złożyliśmy także wniosek na dofinansowanie skanalizowania aglomeracji Lewina Brzeskiego. Kanalizacji bowiem nie ma jedno osiedle, część Skorogoszczy, Chróścina i Przecza. Mam nadzieję, że te tereny zostaną skanalizowane, a będzie to jedno z największych zadań inwestycyjnych w historii naszej gminy, opiewające na około 15 mln zł.

Sławomir Grymin