wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lewin Brzeski: Dobre miejsce dla inwestorów

Gmina ta – choć nie należy do najzamożniejszych na Opolszczyźnie – ma niemało walorów, począwszy od stabilnej władzy, poprzez dobrą współpracę burmistrza z radnymi, a skończywszy na świetnie położonych terenach inwestycyjnych. W Lewinie Brzeskim samorząd z powodzeniem pozyskuje zewnętrzne środki finansowe, które nie są przejadane, ale konsekwentnie wydawane na najpotrzebniejsze inwestycje – ostatnio przede wszystkim drogi i kanalizację.

W ubiegłym roku gmina Lewin Brzeski złożyła wnioski o dofinansowania na – bagatela! – piętnaście dróg.

– Dostaliśmy granty na siedem dróg i na początku tego roku odbyły się przetargi wyłaniające wykonawców inwestycji – mówi burmistrz Artur Kotara. – Zatem z pierwszego półrocza tego roku jestem zadowolony, bowiem powstanie siedem nowych dróg w miejscowościach: Nowa Wieś Mała, Buszyce, Różyna, Skorogoszcz, Przecza, Wronów i Chróścina, a dodatkowo zrobimy jeszcze ul. Leśną w Golczowicach. Ponadto otrzymaliśmy dofinansowanie na dokończenia kanalizowania aglomeracji Lewina Brzeskiego i w ramach tego zadania skanalizowane zostaną miejscowości: Przecza, Chróścina, Skorogoszcz i jedno osiedle w Lewinie Brzeskim. Zadanie opiewa na 15 mln zł, a w lipcu ogłosimy przetarg i mam nadzieję, że to przedsięwzięcie zostanie ukończone do jesieni przyszłego roku.

Od ponad roku miejscowy samorząd zabiegał o to, aby w Lewinie Brzeskim powstało centrum przesiadkowe.

– I to też nam się udało – raduje się burmistrz Artur Kotara. – Teren przed dworcem PKP zostanie zagospodarowany, a dworzec stał się naszą własnością. Już podpisałem umowę notarialną, a w przyszłym tygodniu nieruchomość zostanie nam wydana. Zatem na placu przed dworcem powstanie centrum przesiadkowe, a na to zadanie otrzymaliśmy dofinansowanie z Aglomeracji Opolskiej, wynoszące 1,8 mln zł. Ponadto kończymy zagospodarowanie starorzecza Nysy Kłodzkiej. Oczyściliśmy starorzecze, zrobiliśmy ścieżki dookoła, kończymy instalowanie oświetlenia i miejsc do obserwacji ptaków.

Warto również wiedzieć, iż w Lewinie Brzeskim utworzono 33-hektarową podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Zapraszam do nas wszystkich inwestorów. Władze są im przychylne, dajemy niemałe ulgi, a tereny te zaopatrzone są we wszystkie niezbędne media – mówi Artur Kotara.

Dobrze jest odwiedzić gospodarną gminę Lewin Brzeski, tym bardziej że od 22 do 23 lipca organizowane są Dni Lewina Brzeskiego, a w tym roku odbędą się dodatkowo dwa jubileusze – mija dwadzieścia lat od powodzi, która boleśnie dotknęła gminę, a także obchodzone będzie 20-lecie współpracy z węgierską gminą Szegvar.

– Będziemy gościć delegację z Węgier, w tych dniach uhonorujemy ludzi, którzy zasłużyli się w trudnym dla nas czasie oraz wspólnie będziemy się bawić – wyjaśnia burmistrz Kotara. – A dożynki mamy w pierwszą niedzielę września. W tym roku odbędą się w Buszycach, ponieważ nasza tradycja zakłada, że miejscowość, która rok wcześniej została wyróżniona w konkursie na piękną wieś, otrzymuje przywilej organizacji dożynek. Zapraszam zatem wszystkich serdecznie do nas, do gminy Lewin Brzeski!

HS