poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Leśna: Spełnienie wakacyjnych marzeń

Jeśli ktoś tutaj jeszcze nie był, to w zasadzie nie ma wyjścia. Na trasie tegorocznych wakacyjnych eskapad musi znaleźć się także Leśna i okolice. Bo to teren uroczy i jednocześnie pełen tajemnic.

Gmina położona jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą. Niedaleko stąd do pełnej niezwykłych ludzkich historii Platerówki czy znanego z magicznych wód Świeradowa-Zdroju. To również znakomite miejsce do turystycznych wypadów do Czech. Przede wszystkim jednak sama gmina Leśna pełna jest miejsc, których nie powinniśmy przegapić.

Coś dla siebie znajdą tu bez wątpienia miłośnicy przyrody. Do odkrycia są niecodzienne zabytki kultury materialnej (np. zamek w Świeciu, zabytkowe kościoły Leśnej, zespół pałacowy w Pobiednej…). Nudzić się nie będą amatorzy aktywnego wypoczynku. Na odkrycia czekają też skarby tutejszej ziemi, jak chociażby jedyne w swoim rodzaju minerały, które na pewno przyniosą radość geologom amatorom. W końcu tereny te to część polskiej krainy wygasłych wulkanów. Fragment dużej pokrywy wulkanicznej znajduje się pomiędzy Leśną, Grabiszycami i Miłoszowem…

Miasto i gmina Leśna położone są w malowniczej krainie nieopodal Jeziora Złotnickiego i Jeziora Leśniańskiego. Jest tutaj cała masa tras rowerowych i pieszych. A przy nich prawdziwe przyrodnicze bogactwo. Nie sposób (ze względu na szczupłość miejsca) wymienić wszystkiego, ale na pewno warto odwiedzić Górę Bobrzycką, dolinę Potoku Bruśnik, wąwóz Kwisy koło Złotnik Lubańskich, tereny w okolicy Pobiednej, Dolinę Grabiszówki, bukowe lasy na Górze Liściastej… W okolicy Grabiszyc Dolnych warto zobaczyć zalane wodą malownicze wyrobisko w dawnym kamieniołomie, którego ściany ukazują słupową strukturę bazaltu. Do zwiedzania w okolicy Leśnej jest wiele, a gdy troszkę się zmęczymy, to czekają plaże nad Jeziorem Leśniańskim ze stuletnią tamą. Można też powędkować nad Jeziorem Złotnickim czy rzeką Kwisą. Nad tą ostatnią jest też tor kajakowy.

Tereny Leśnej to również historyczna kraina pereł. Pod koniec XVI wieku pojawiło się pierwsze prawodawstwo dotyczące pereł; 8 lipca 1595 roku cesarz Rudolf II Habsburg udzielił dwóm górnikom – Janowi Ecksteinowi i Leonhardowi Stadlerowi – „prawa na przepatrywanie swobodne i bez jakichkolwiek przeszkód gór wszelakich, a zwłaszcza Karkonoszy w poszukiwaniu za perłami”. Może i dzisiaj coś w nurtach Kwisy jeszcze czeka?

Oczywiście nie sposób nie odwiedzić również Zamku Czocha, wymienianego we wszystkich najznamienitszych przewodnikach. To budowla nie tylko niezwykła architektonicznie, z dziesiątkami tajemnych korytarzy i przejść. Również historia zamku jest pełna tajemnic. Opowieści o studni niewiernych żon, rozgrabionych (może nie do końca) skarbach, czy działalności tam Wernera von Brauna (jednego z konstruktorów pocisków V2, członka NSDAP, a po wojnie pioniera podboju kosmosu – uczestnika amerykańskiego programu kosmicznego) – to tylko mała zachęta, by zanurzyć się w historię tego regionu.

Tomasz Miarecki