środa, 21 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lato z komediami…

Nadchodzi lato z Wrocławskim Teatrem Komedia. Oczywiście, lato nieco niepełne, bo lipiec będzie czasem niekomediowym, ale początek lata – czyli czerwiec – i lato w pełni – czyli sierpień – widzów Komedii na pewno nie zawiodą.

ż więc w czerwcu? Piętnastego i szesnastego – Mayday 2, sequel teatralnego hitu Rona Cooneya Mayday, na który namawiałam już w zeszłym miesiącu. Teraz warto dodać kolejny hit – Szalone nożyczki Paula Pörtnera. To prawdziwy kryminał, akcja rozgrywa się w salonie fryzjerskim „Szalone nożyczki”, królestwie mistrza nożyczek i grzebienia Antoniego Wziętego, który lokal wynajmuje od pianistki, Izabeli Richter. Wszystko gra do chwili, gdy mistrzyni fortepianu w mieszkaniu mieszczącym się nad salonem fryzjerskim pada ofiarą morderstwa. Podejrzany jest i Tonio, i personel zakładu, i przebywający w nim klienci, a są wśród nich dwaj policjanci, którzy natychmiast podejmują śledztwo. Kto jest mordercą? O tym zdecyduje… publiczność! Publiczność, która na pewno będzie się znakomicie bawić i nikt na widowni nie poczuje się – jak mówi w spektaklu Tonio Wzięty – taki… zamówiony i nieodebrany. Bo wszyscy będziemy potrzebni, aby odpowiedzieć na pytanie: kto zabił? Szalone nożyczki ostro (i bardzo wesoło) zamkną – 23. i 24. – czerwiec.

Lipiec jest bezkomediowy, ale sierpień – jak zwykle – z Komedią! I tu warto podkreślić, że znakomite wrocławskie spektakle cieszyć będą nie tylko dolnośląskich widzów, bowiem – już po raz drugi – WTK wystąpi w Poznaniu (17 sierpnia), w Teatrze na Wolnym, prezentując Nic nie gra dwóch Henrych – Lewisa i Shieldsa, i Jonathana Sawyera, wielki przebój, który został uznany za najlepszą komedię na londyńskim West Endzie. Nic nie gra to właściwie metateatr – czyli teatr o teatrze… Oto zespół amatorski z Politechniki (Wrocławskiej, oczywiście, bo tradycja przenoszenia do Wrocławia tego, co WTK na scenie pokazuje, została zachowana i w Poznaniu zagra znakomicie!) pod wodza Reżysera (Pawła Okońskiego) wystawia sztukę w stylu Agathy Christie: dwór angielski, zamordowany Lord (czy ktoś podobny taki), jego Narzeczona, Brat Narzeczonej, Kamerdyner, Brat Lorda, Ogrodnik Artur i – postać oczywiście najważniejsza – Inspektor (Paweł Okoński po raz drugi). A za kulisami – do czasu! – Inspicjentka. Całe to towarzystwo niezbyt składnie pęta się po scenie, Lord zamordowany, podejrzani – praktycznie wszyscy, Lord Nieboszczyk się kręci, nosze się rozpadają, winda się zacina, Pies, który miał grać Psa, znika… Mimo tych wszystkich wpadek opowieść o morderstwie w wyższych angielskich sferach wciąż się – ku rozbawieniu szczerym widzów – toczy. Aktorzy grają aktorów amatorów, nieporadnych, niepozbieranych, stremowanych. To nie jest łatwe – teatr w teatrze to zawsze sztuka nieprosta, teatr nieporadny w teatrze prawdziwym to sztuka nieprosta bardzo, ale się Komedii udała. Widzowie w Poznaniu na pewno to docenią i – jak poprzednio za Kolację dla głupca Francisa Vebera – nagrodzą zespół WTK gorącymi brawami.

Tego samego można się spodziewać 25 sierpnia, gdy WTK – tym razem już po raz trzeci – wystąpi na scenie Teatru Korez w Katowicach właśnie z ową Kolacją… To opowieść o grupce panów z tzw. towarzystwa, którzy urządzają sobie kolacje, na które zapraszają mniej inteligentnych, ich zdaniem, przedstawicieli naszego społeczeństwa. Kto przyprowadzi najgłupszego, wygrywa – tak w skrócie można opisać intencję tej dość dwuznacznej, delikatnie mówiąc, zabawy. Pewnego dnia jednak, w wyniku kilku nieprzewidzianych sytuacji, przedsięwzięcie wymyka się spod kontroli i zaczyna żyć swoim, bardzo interesującym, życiem… Bardzo to zabawna historia, ale czuć w niej tę leciutką gorycz, jakiej prawdziwie mądra komedia wymaga. „Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!” – to Gogol, wart tu przypomnienia.

Oczywiście sierpniowe wyjazdy to tylko część aktywności teatru: sierpień w Komedii to bowiem tradycyjnie czas bardzo pracowity – i dla widzów bardzo życzliwy! I Nic nie gra, i Kolację… będzie można zobaczyć i we Wrocławiu – Nic nie gra 18 i 19 sierpnia, Kolację 26, 30 i 31. A do tego m.in. Mayday 2 (9, 10, 11 sierpnia), Boeing Boeing (23, 24), Szalone nożyczki (2, 3), Pomoc domowa (16, 17, 25), a na sierpniowy start Trzy razy łóżko (2 sierpnia)…

Będzie się w lecie działo!

Anita Tyszkowska