poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lampy na energię słońca i wiatru

Lampy na energię słońca i wiatru oświetlają ulicę w Lisowicach w gminie Kostomłoty. „Czyste” światło udało się uruchomić między innymi dzięki „ekologicznym dotacjom”.

W Lisowicach (gmina Kostomłoty) wybudowano uliczne oświetlenie hybrydowe. Ulicę osiedla Zdrojowego oświetla 13 lamp z panelami fotowoltaicznymi i generatorami wiatrowymi. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Urządzenia są całkowicie niezależne od zewnętrznych źródeł zasilania. Energia elektryczna wyprodukowana przez „elektrownie słoneczną” oraz turbinę wiatrową jest przekazywana do bezobsługowych akumulatorów żelowych, które po zmroku „oddają” energię potrzebną do zasilania lampy w nocy. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych i braku ładowania zarówno z paneli jak i siłowni lampy mogą działać nawet do 5 dni. Jest to możliwe dzięki inteligentnemu kontrolerowi sterowania. Urządzenie to monitoruje stan akumulatora przechowującego energię i optymalizuje jego wydajność.

Samorządowcy wyliczyli efekt ekologiczny przedsięwzięcia. Dzięki jego realizacji do powietrza przedostaje się mniej gazu cieplarnianego CO2 w ilości 6,82 tony na rok.

Fort. Gmina Kostomłoty