niedziela, 18 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Łagiewniki: Zmieniać na lepsze

Choć nie jest sprawą łatwą zarządzanie gminą podczas trzeciej już fali pandemii, to w gminie Łagiewniki samorząd nie rezygnuje z najważniejszych priorytetów infrastrukturalnych, inwestycji tak bardzo potrzebnych miejscowej społeczności i oczekiwanych od lat.

Urząd Gminy Łagiewniki i miejscowy samorząd działają sprawnie, mieszkańcy – gdy mają taką potrzebę – mogą spotkać się z urzędnikami, także z samym wójtem.

Jarosław Tyniec
Jarosław Tyniec

– Przyjęliśmy zasadę, że urzędnicy schodzą na dół, przy wejściu do budynku są stoliki, oddzielone ściankami z pleksi, i tak przyjmowani są petenci – podkreśla wójt Jarosław Tyniec. – A jeśli chodzi o mnie, to spotkać się ze mną w moim gabinecie może każdy z mieszkańców naszej gminy.

Największą, najważniejszą i najbardziej kosztochłonną inwestycją – nie tylko w tym roku, lecz w historii gminy – jest budowa przedszkola.

– Na to przedsięwzięcie pozyskaliśmy znaczącą sześciomilionową dotację. Jest to bardzo duży zastrzyk finansowy, a bez tych zewnętrznych funduszy zrealizowanie tego zadania, którego koszt wyniesie około dziesięciu milionów złotych, byłoby wręcz niemożliwe – ocenia wójt Jarosław Tyniec. – Niedawno, tj. 25 lutego, próbowaliśmy wyłonić wykonawcę tej inwestycji, ale ten przetarg nas nie usatysfakcjonował i go unieważniłem. Oczywiście będziemy próbować ponownie. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, iż przetarg wygra ta firma, która zagwarantuje nam uczciwe, rzetelne i terminowe wykonanie powierzonego jej zadania. Przed wyborami samorządowymi ceny usług budowlanych były wysokie, ale pandemia spowodowała, że są one niższe. Tak czy siak, mam nadzieję na to, że wybierzemy niebawem rzetelną firmę, która zaoferuje ceną, jaką będziemy w stanie zaakceptować. Najważniejsze jest jednak to, że powstanie przedszkole, które jest niezbędne dla naszej społeczności. To, które mamy dzisiaj, mieści się w starym poniemieckim budynku i jest bardzo fajną placówką, do której rodzice chętnie oddają swoje dzieci, ale jednak mieszkańcy oczekują zmiany i zbudowania nowoczesnego obiektu. Mamy dobre miejsce w pobliżu stadionu, także świetną kadrę na czele z panią dyrektor, zatem tylko budować, a dzieci będą uczęszczać do nowoczesnego przedszkola na miarę XXI wieku. Bowiem jeśli już coś robić z publicznych funduszy, to robić dobrze i ku zadowoleniu wszystkich.

Remontowane są także pomieszczenia budynku mieszczącego Urząd Gminy Łagiewniki. Był już najwyższy czas, aby obiekt ten zmienił swój wizerunek na lepsze.

– Od początku tej kadencji remontujemy po kolei pokoje urzędników – informuje wójt Tyniec. – Wcześniej wyremontowaliśmy salę posiedzeń, a teraz klatki schodowe i korytarze. Właśnie tak trzeba działać, bowiem budynek ten jest wizytówką łagiewnickiego urzędu i całej naszej gminy. Warto spowodować to, aby nie tylko pracownicy urzędu czuli się lepiej, pracując w estetyczniejszych warunkach, lecz przede wszystkim chodzi nam o wrażenia ludzi, którzy nas odwiedzają – mieszkańców gminy i gości przyjeżdżających z zewnątrz.

W gminie Łagiewniki remontowane są także świetlice wiejskie – zaplanowana jest budowa świetlicy w Ligocie Wielkiej, kończony jest remont świetlicy w Słupicach, w Radzikowie przeprowadzono termomodernizację sali w świetlicy wiejskiej, w tym roku rozpocznie się też remont świetlicy w Trzebniku oraz kończone jest wykonanie obejścia świetlicy w Sienicach.

– Wyremontowany został także Klub Seniora, którego otwarcie na razie uniemożliwia pandemia – wyjaśnia wójt Jarosław Tyniec. – Poza tym przeprowadzono termomodernizację remizy OSP w Łagiewnikach i dzięki dotacji został zakupiony za prawie 800 tys. zł nowy samochód pożarniczy. Ponadto gminę Łagiewniki zaliczono do gmin górskich i dzięki temu złożyliśmy projekt na zagospodarowanie stawu trzcinowego w Sieniawce. Chcę podkreślić, że wraz z moimi współpracownikami i radnymi chcemy razem zmieniać na lepsze gminę Łagiewniki, w czym moje bogate doświadczenie życiowe – także samorządowe – na pewno się przyda.

S.G.