poniedziałek, 17 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Łagiewniki: Skuteczni w stu procentach

W nienormalnych czasach spowodowanych pandemią samorządy muszą pracować normalnie, a w zasadzie lepiej niż normalnie, aby podołać wyzwaniom. Trzeba przecież dobrze planować, realizować wszelkie zamierzenia infrastrukturalne, pozyskiwać zewnętrzne środki finansowe, organizować imprezy kulturalno-sportowe i wreszcie rozliczać inwestycje. Wszystko po to, by gminy rozwijały się prawidłowo i dynamicznie, i aby mieszkańcom żyło się na lepszym poziomie. Dzieje się tak właśnie w gminie Łagiewniki.

– Z powodu koronawirusa i wszelkich ograniczeń związanych z pandemią rok 2021 był dla nas bardzo trudnym okresem – mówi wójt Jarosław Tyniec. – Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę założenia, plany i cele, jakie sobie postawił przed sobą nasz samorząd, zrealizowaliśmy je w stu procentach. Oczywiście także inwestycje infrastrukturalne, które już wykonaliśmy, ale także te będące w trakcie realizacji. Zatem plany nie były na wyrost, chociażby te dotyczące budowy przedszkola. To przedsięwzięcie, istotne dla naszej społeczności, rozpoczęliśmy w roku 2021 i będzie ono kontynuowane w roku 2022.

Jest już budżet gminy Łagiewniki na ten rok, a priorytetem będą właśnie budowa nowego przedszkola oraz rozbudowa Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek i Sportu w Łagiewnikach.

– Warto podkreślić, że pozyskaliśmy pieniądze na zagospodarowanie przestrzeni wokół naszego przedszkola, i jest to prawie 2,7 mln zł, a przed nami zagospodarowanie stawu trzcinowego w Sieniawce – wymienia wójt Tyniec. – Wiele osób, także spoza naszej gminy, jest zainteresowanych tym przedsięwzięciem i cieszy się z tego, że zostanie przywrócona świetność tego stawu. Powstanie ustronny zakątek, w którym będzie można odpocząć i sądzę, że przywrócenie atrakcyjności tego miejsca przyciągnie do naszej gminy turystów kochających przyrodę.

Gmina Łagiewniki jest beneficjentem programu Polski Ład, który ma zrekompensować straty finansowe samorządów wynikające z mniejszych wpływów podatkowych.

– Mamy wiele pomysłów wynikających z naszych ogromnych potrzeb w sferze infrastrukturalnej – wyjaśnia wójt Jarosław Tyniec. – Chcemy też skorzystać z programu wsparcia gmin popegeerowskich, a w planach mamy m.in. budowę świetlicy, szatni i remizy w Olesznej. Poza tym zamierzamy zmodernizować budynek Urzędu Gminy w Łagiewnikach, przeprowadzając w nim termomodernizację. Ponadto modernizacji wymaga nasza ponad 20-letnia oczyszczalnia ścieków, którą trzeba przebudować, unowocześnić i wprowadzić w niej nowe rozwiązania technologiczne. A nasze dwie miejscowości – Radzików i Sienice – zamierzamy podłączyć do sieci kanalizacyjnej.

Najprawdopodobniej w roku 2023 rozpocznie się budowa trasy S8, której pierwszy odcinek to Magnice – Łagiewniki.

– Cieszymy się z tego ogromnego rządowego przedsięwzięcia komunikacyjnego, jednocześnie mając nadzieję, że trasa ta zachęci ludzi nie tylko do inwestowania, ale również do zamieszkania w naszej gminie – uśmiecha się wójt Jarosław Tyniec. – Chcę też zaznaczyć, że już zauważyliśmy wzrost cen nieruchomości na naszym terenie. Nic też dziwnego, że inwestorzy coraz bardziej interesują się naszą gminą, która będzie w przyszłości świetnie skomunikowana.

Z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, że gmina Łagiewniki będzie rozwijać się prawidłowo i dynamicznie. Wszystko dlatego, że w łagiewnickim samorządzie ludzie pracują mądrze i zgodnie. Zaś na progu roku 2022 sternikowi – a w zasadzie pierwszemu pilotowi – tegoż samorządu wójtowi Jarosławowi Tyńcowi oraz jego współpracownikom trzeba życzyć realizacji niezbędnych miejscowej społeczności inwestycji, spadku inflacji, optymizmu oraz zminimalizowania pandemii.

S.G.