czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Łagiewniki: Rewolucji nie będzie

Rozmowa z Januszem Szpotem, wójtem gminy Łagiewniki

Spotykamy się 2 stycznia, ale pierwsze spotkanie miał pan ze starostą dzierżoniowskim.

– Starostwo, jak corocznie, wystąpiło z propozycją współfinansowania dróg powiatowych przez naszą gminę, a w tym roku – mówiąc kolokwialnie – wchodzimy w chodniki. Właśnie tuż przed spotkaniem z panem był u mnie starosta, który przedstawił mi, w których miejscowościach będą kładzione chodniki i ile mniej więcej będzie to kosztować gminę Łagiewniki. Niestety, tak to już jest, że gminy muszą się dokładać do przedsięwzięć powiatowych…

– …bowiem powiaty nie mają wystarczających środków finansowych.

– Ale gminom nikt nie pomaga na drogach gminnych. Musimy sobie radzić sami i wyjścia nie ma.

Trzeba również wprowadzać zmiany w oświacie i też nie ma wyjścia, a jest to dzisiaj największa zagwozdka dla większości polskich samorządów.

– U nas, jak we wszystkich samorządach, jest wiele tematów do opracowania, ponieważ reforma oświatowa spowoduje sporo zmian, ale gmina Łagiewniki jest w o tyle dobrej sytuacji, że u nas dużej rewolucji nie będzie. Mamy jedno gimnazjum, które ze szkołą podstawową w Łagiewnikach tworzy zespół szkół samorządowych – piękny obiekt z salą gimnastyczną i świetnym zapleczem sportowym – i drugą szkołę, w Olesznej, gdzie też są fajne warunki, i kadra nauczycielska oraz ta szkoła zostają. Za to mamy problem lokalowy ze szkołą w Jaźwinie.

Co zatem zrobicie?

– W Jaźwinie powstanie filia szkoły podstawowej w Łagiewnikach, gdzie będą oddziały od jeden do trzech i świetlica. Ten zadbany przedwojenny budynek, po remoncie, dalej będzie budynkiem gminy.

A co z nauczycielami?

– Zrobimy wszystko, aby jak najmniej nauczycieli straciło pracę w naszych placówkach. Z drugiej strony trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie wszyscy nauczyciele mogą uczyć przedmiotów w starszych klasach. Mamy pewną koncepcją i wiemy, co chcemy zrobić, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

Jak wygląda tegoroczny budżet gminy Łagiewniki?

– Nasz budżet wraz z subwencjami zamyka się kwotą ponad 25 mln zł, z czego na inwestycje przeznaczymy około 3 mln zł. W tym roku najważniejszym zadaniem będzie dla nas budowa dróg śródpolnych, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji i jesteśmy już po przetargu. Będziemy robili dwie drogi: w roku 2017 Przystronie – Łagiewniki, a w 2018 Trzebnik – Radzików. Te lokalne drogi połączą miejscowości wzdłuż drogi krajowej nr 8 i jest to inwestycja w bezpieczeństwo ludzi, która dostosuje te drogi do poruszania się po nich ciężkiego transportu rolnego. Wykonawca rozpocznie prace już na wiosnę. A ponadto przebudujemy most i część drogi przy przyszłym przedszkolu.

A co z drogą S8 od Wrocławia w Kotlinę Kłodzką?

– Piętnastego grudnia byłem na spotkaniu w starostwie kłodzkim, m.in. z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz partnerami czeskimi, i 29 grudnia miała być podpisana umowa dotycząca opracowania koncepcji i projektu budowy trasy z Wrocławia do granicy państwa z Czechami. To dla Łagiewnik bardzo dobry sygnał, bowiem od Wrocławia do Łagiewnik ma powstać czteropasmowa droga, a od nas w kierunku Kłodzka dwa pasy plus jeden. Planowane są także obwodnice miejscowości na tym odcinku, w trosce o bezpieczeństwo. Jestem optymistą, podpisanie umów jest pierwszym krokiem, z którego wycofać się jest trudno ze względu na koszty.

Na początku roku życzę panu wszelkiej pomyślności, spełnienia planów i aby rok 2017 był dla waszej społeczności jeszcze lepszy niż rok ubiegły.

– Dziękuję bardzo i mam nadzieję, że będziemy mogli pracować w spokoju i wzajemnej życzliwości.

Rozmawiał Sławomir Grymin