sobota, 23 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Łagiewniki: Na pierwszym miejscu inwestycje

Sytuacja epidemiczna w gminie Łagiewniki zmienia się tak, jak to się dzieje w całym kraju, ale mimo trudności, w tej gminie do końca tego roku konsekwentnie realizowane są obietnice wyborcze i plany infrastrukturalne, czego najlepszym dowodem ostatnio jest wyremontowanie domu seniora, który najprawdopodobniej będzie oficjalnie otworzony i oddany do użytku w styczniu 2021 roku.

Jarosław Tyniec
Jarosław Tyniec

– Nasze seniorki i seniorzy na pewno na to czekają – uśmiecha się wójt Jarosław Tyniec – a prezes naszego Klubu Seniora „Babie Lato” Elżbieta Kuczyńska już kilkakrotnie oglądała ten obiekt, który – korzystając z pomocy rządowej – postanowiliśmy powiększyć, wyremontować i unowocześnić. Mam nadzieję, iż nasi seniorzy będą tymi zmianami usatysfakcjonowani.

Na początku grudnia dostęp do Urzędu Gminy Łagiewniki jest mniejszy niż wcześniej, na co ma wpływ pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju.

– Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców gminy i naszych pracowników zaostrzyliśmy rygory przyjmowania petentów – wyjaśnia wójt Tyniec – ale przecież wiele spraw można załatwić także telefonicznie lub mailowo, co zmniejsza liczbę ludzi odwiedzających urząd gminy i taki trend może utrzymać się po zniknięciu pandemii.

17 grudnia odbędzie się sesja Rady Gminy Łagiewniki poświęcona m.in. budżetowi gminy na rok 2021.

– To będzie moim zdaniem budżet bardzo ambitny, w którym znalazło się kilka przede wszystkim drogowych projektów – ocenia Jarosław Tyniec. – Będą to dwie drogi w Łagiewnikach i jedna w Radzikowie oraz drogi dojazdowe do gruntów rolnych. Ponadto czekamy na projekty dotyczące budowy przedszkola. Chcę również zaznaczyć, że na te wszystkie przedsięwzięcia postaramy się pozyskać zewnętrzne środki finansowe, bez których realizacja naszych planów byłaby niemożliwa.

Przyszłoroczny
budżet gminy Łagiewniki zakłada dochody nie mniejsze niż 36 mln zł, a kredyty raczej nie mają być zaciągane, chyba że będzie to niezbędne dla rozwoju gminy.

– Nasz przyszłoroczny budżet będzie proinwestycyjny, ale dzisiaj trudno mi określić, jaką wysokość osiągną nakłady inwestycyjne, ponieważ nie wiem, ile zewnętrznych środków finansowych uda nam się pozyskać – podkreśla wójt Jarosław Tyniec. – Trwają też prace nad strategiami rozwoju gminy Łagiewniki oraz powiatu dzierżoniowskiego, na podstawie których będzie można pozyskiwać pieniądze z budżetu Unii Europejskiej. To zatem niezmiernie istotne dokumenty, których stworzenie przewidujemy w najbliższych tygodniach. Pragnę także podkreślić, że już od wielu lat gminy naszego powiatu zgodnie współpracują i dlatego też strategia powiatu dzierżoniowskiego pewnie przyczyni się do jego lepszego rozwoju i nie stanie się przyczynkiem do nieporozumień i swarów. Jestem o tym przekonany!

Dla gminy Łagiewniki asumptem strategicznym do jej rozwoju będzie również przebudowa trasy szybkiego ruchu S8, która będzie prowadziła także przez tę gminę aż do granicy Polski z Czechami.

– Dużo spodziewamy się po tej rządowej inwestycji – zaznacza wójt Tyniec – ponieważ dzięki niej uzyskamy świetne połączenie nie tylko z Wrocławiem, ale także z obwodnicą S8 i autostradą A4. Mam nadzieję że nasza gmina odniesie konkretne korzyści z lepszego i szybszego skomunikowania. Na pewno nasze nieruchomości, w tym działki budownictwa jednorodzinnego, podrożeją, dlatego już dzisiaj zachęcam do ich kupna i nieczekania na ostatnią chwilę. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do gminy Łagiewniki.

HS

Wielu sukcesów, wiele szczęścia, zdrowia, spełnionych marzeń, wiele pogody ducha i z radością podejmowanych wyzwań z okazji

Świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku 2021

życzą

Mieszkańcom Gminy Łagiewniki i Czytelnikom „Gminy Polskiej”

wójt Jarosław Tyniec i przewodnicząca Rady Gminy Dobromiła Szachniewicz