poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lądek-Zdrój: Odzyskać dawny blask

Rozmowa z Romanem Kaczmarczykiem, burmistrzem Lądka-Zdroju

 

Jaki był rok 2015 dla pana, pańskich współpracowników i całego samorządu Lądka-Zdroju?

– Chciałbym najpierw zaznaczyć, że burmistrzem Lądka-Zdroju jestem od grudnia 2014 roku i debiutuję w tej odpowiedzialnej roli. A wracając do pańskiego pytania, to w tym pierwszym roku skoncentrowałem się przede wszystkim na określeniu i przeanalizowaniu tego, co zastałem po uprzednich władzach naszej gminy. Niestety, spotkałem się z kilkoma nieprzyjemnymi sprawami, na przykład z dosłownie rozwalającą się oczyszczalnią ścieków i brakiem inwestycji dotyczących pozyskiwania ujęć wody. Braki wody pitnej w mieście słynącym właśnie z wody na cały świat jest paradoksem, a do tego brak przedszkola oraz kanalizacja i wodociągi w stanie katastrofalnym. To samo dotyczy potężnej spółki śmieciowej i pozostawionej góry śmieci.

Wszystkiego nie da się przecież od razu naprawić.

– Nie da się i cały czas, dzień po dniu, przygotowujemy misternie proces naprawczy, czekając na rozdanie nowych finansowych środków unijnych. A jednym z przykładów naprawy jest to, że przed kilkoma tygodniami rozpoczęliśmy usuwanie azbestu z terenu całej gminy.

Co zrobi wasz samorząd, aby przyciągnąć ludzi do Lądka, a jednocześnie polepszyć poziom życia mieszkańców gminy?

– Jedno z drugim jest powiązane, bowiem im więcej ludzi do nas przyjedzie, tym więcej powstanie miejsc pracy. Priorytetem w najbliższym czasie będą dla nas przygotowania do remontu domu zdrojowego, kinoteatru i muszli koncertowej – jest to miejsce będące przez kilkaset lat sercem uzdrowiska, a dzisiaj wygląda fatalnie. Weźmiemy to na swoje barki pod warunkiem stuprocentowej partycypacji urzędu marszałkowskiego w tym przedsięwzięciu. W budżecie województwa dolnośląskiego jest 1,5 mln zł na remont tego kompleksu, co stanowi 15 proc. wkładu własnego do wniosku przez nas pisanego. Skończyliśmy już przygotowania do złożenia fiszki projektowej do programu polsko-czeskiego i znaleźliśmy kontrahenta w Svitavach, będących w obrębie Euroregionu Glacensis.

Co zrobią Czesi, a co wy?

– Oni zmodernizują swoje muzeum i stworzą multimedialną prezentację, a my to samo chcemy zrobić w lądeckim domu zdrojowym. Czyli otworzyć galerię i zaaranżować ekspozycję dotyczącą historii uzdrowisk, kinoteatr adaptować pod kątem konferencji, a ponadto przydałaby się ładna restauracja. Przeniesiemy tam również nasze centrum kultury.

Konfucjusz mawiał, że najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku…

– …który my już zrobiliśmy, ale niebawem zrobimy następne, aby Lądek-Zdrój – perła uzdrowisk – odzyskał dawny, piękny blask.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Lądek-Zdrój należy do najstarszych europejskich kurortów. Położony jest malowniczo w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, otoczony Górami Złotymi i pasmem Krowiarek jest zimą miejscem niezwykle atrakcyjnym. Jedynie 300 m od centrum zdrojowiska czeka na gości Rodzinna Stacja Narciarska oferująca oświetlone i naśnieżone nartostrady, znajduje się tutaj kolej linowa, dwa wyciągi talerzykowe, wyciąg orczykowy i dwa wyciągi baby lift przy szkółkach narciarskich. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano cztery łatwiejsze trasy zjazdowe oraz jedną trudniejszą, a trzy stoki są oświetlone. Poza ofertą dla narciarzy i snowboardzistów są tu trasy na zimowe spacery i stoki saneczkarskie. W sezonie wystartuje przedsięwzięcie „Narty Dzieciom”, czyli aktywny wypoczynek na wysokim poziomie połączony z nauką jazdy na nartach.

A dodatkowo ciepłe wody siarczkowo-fluorkowo-radonowe bijące w zabytkowym basenie zdroju „Wojciech”, bogata oferta usług kosmetycznych, masaży, zabiegów relaksacyjnych w gabinetach SPA i ośrodkach uzdrowiskowych.

Nie widziałem nigdy uzdrowiska, którego położenie miało wygląd bardziej obliczony na zachowanie czy przywrócenie zdrowia niż Lądek” – opisywał w roku 1800 Lądek-Zdrój późniejszy prezydent USA John Quincy Adams.