czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kwitnie narodowa kolekcja liliowców

Wzgórza Dębowe to jedno z bardziej urokliwych miejsc Przedgórza Sudeckiego – na nich malowniczo położone jest Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach.

Właśnie teraz w lipcu zachwycają łany kwitnących liliowców, spływające jak kolorowe wstęgi z tych łagodnych wzniesień. Tak w pełnej krasie prezentuje się założona w Wojsławicach wzorcowa kolekcja liliowców. Jako jedyna tego typu w Polsce w 2011 roku uzyskała status Narodowej Kolekcji, a w 2015 r. ogrodu pokazowego American Hemerocallis Society i obecnie posiada ponad trzy tysiące gatunków i odmian.

Liliowce to rośliny mało wymagające i długowieczne. Każdy pojedynczy kwiat żyje zaledwie jeden dzień, ale zazwyczaj duże kępy długo cieszą wciąż pojawiającymi się nowymi kwiatami. 8 lipca w niedzielę Arboretum w Wojsławicach zaprasza na HEMEROmanię, XIII spotkanie miłośników liliowców. W programie imprezy jest wystawa, kiermasz roślin i książek ogrodniczych, który rozpocznie się o godz. 9. Z porad i konsultacji specjalistów będzie można skorzystać od godz. 10 do 12. Również o godz.10 rozpoczną się wykłady. O działalności Niemieckiej Sekcji Liliowcowej opowiedzą Christina i Tomas Tambergowie, światowej sławy hodowcy irysów i liliowców, architekt krajobrazu z Ulm, Gerd Oellermann zaprezentuje kompozycje rabat z liliowcami, a Hanna Grzeszczak Nowak przybliży historię wojsławickiej Kolekcji Narodowej Liliowców.

W programie imprezy jest też plebiscyt na najpiękniejszy kwiat liliowca oraz aukcja liliowców. Na godz.14 zaplanowano spacer prezentujący nowe rabaty liliowcowe. Bogaty w wydarzenia dzień zakończy o godzinie 16 koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”. Zespół Artrio, panie: Magdalena Just, Beata Solnicka i Ewa Dymek-Kuś zaproszą na spotkanie z muzyką filmową pod hasłem „X Muza i 3 Muzy”.

Oczywiście gdyby ktoś nie mógł pojawić się w niedzielę 8 lipca, to do Wojsławic warto przyjechać w każdy inny dzień. I zawsze jest tam co oglądać. To znakomite miejsce na edukacyjne i wypoczynkowe spacery. Przez cały sezon Arboretum jest czynne, także w święta, od godz. 9 do 18.

Już teraz zapowiadamy również wernisaż wystawy „30 lat Arboretum Wojsławice w Uniwersytecie Wrocławskim (1988–2018)”. Początek 27 lipca w samo południe. (arbo)