czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kupuj i płać

Prawie co drugi Polak przynajmniej raz w miesiącu kupuje w internecie, a 9 proc. z nas robi to codziennie lub prawie codziennie. To najwyższy odsetek w Europie.

Co do zakupów w sklepach stacjonarnych, 63 proc. Polaków nie rzadziej niż raz w tygodniu płaci zbliżeniowo. Co jeszcze wynika z badania „Masterindex – ogólnoeuropejskie trendy w handlu elektronicznym i nowych metodach płatności”?

Wolimy nasze

Polscy konsumenci zdecydowanie mniej chętnie niż pozostali badani Europejczycy kupują w internetowych sklepach za granicą.

W ciągu ostatniego roku na transakcje w zagranicznych sklepach działających w sieci zdecydował się co piąty Polak. – Ograniczeniami, które wskazujemy, przede wszystkim są kwestie zwrotu produktów, obsługa klienta i bariery językowe. Cały czas wiele, nawet znanych serwisów międzynarodowych nie oferuje języka polskiego i takich warunków, do jakich polscy internauci są przyzwyczajeni – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Aleksander Naganowski, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale Mastercard Europe. Polaków, którzy robią zakupy w zagranicznych e-sklepach, zwykle przekonuje do tego lepsza dostępność produktów (35 proc.) oraz atrakcyjniejsza cena (33 proc.).

Ubrania i buty wygrywają z jedzeniem

Co kupujemy w internecie? Badani z Polski wymieniają najczęściej ubrania i obuwie (51 proc.). Sporą popularnością cieszą się też książki (35 proc.), elektronika (33 proc.), kosmetyki (30 proc.) oraz artykuły gospodarstwa domowego i wyposażenie wnętrz (29 proc.). Rzadziej w sieci nabywamy żywność (17 proc.), rezerwujemy pokój w hotelu (17 proc.), a także kupujemy bilety kolejowe lub lotnicze (14 proc.). Za swoje internetowe zakupy najchętniej płacimy przelewem. Przy wyborze metody płatności bierzemy pod uwagę głównie jej szybkość (35 proc.) oraz wygodę (34 proc.). Tylko 19 proc. Polaków ma na względzie bezpieczeństwo.

Polska krajem płatności zbliżeniowych

Jeśli chodzi o zakupy w sklepach stacjonarnych, już 23 proc. z nas codziennie lub prawie codziennie płaci kartami zbliżeniowymi. W Polsce są one popularne jak nigdzie indziej w Europie. Aż 85 proc. polskich konsumentów mówi, że ich karta ma funkcję zbliżeniową. Większość Polaków (58 proc.) ma jedną kartę płatniczą. Najczęściej używamy kart debetowych (78 proc.). Z kredytowych korzysta 30 proc. z nas. Co ciekawe, tylko 39 proc. polskich badanych woli płacić gotówką, ale jedynie 31 proc. ma ją zawsze przy sobie.

(IW)


Tradycyjne sklepy będą pełnić raczej funkcję showroomów, w których klienci mogą przymierzyć wybraną rzecz, sprawdzić fizycznie jej jakość, a następnie dokonać zakupu on-line.