sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kulinarne atrakcje Dolnego Śląska

Poza ogromną dawką przyrody, historii i kultury, niewątpliwą atrakcją związaną z pobytem na Dolnym Śląsku jest spotkanie z jego tradycjami kulinarnymi. Dolny Śląsk jest pod tym względem niezwykły. Jak mało gdzie, wymieszały się tutaj tradycje przywiezione z całej Polski oraz spoza granic kraju.

W tym tyglu kulturowym ukształtowała się specyficzna, bo niejednorodna kuchnia – niezwykle urozmaicona, bogata w smaki, ciekawa, pomysłowa i bardzo apetyczna. Rozwój Dolnego Śląska oparty jest na promocji kulinarnych produktów tradycyjnych, regionalnych oraz ekologicznych, spośród których 39 zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Każdy kulinarny specjał wpisany na LPT stanowi świadectwo zachowania ponad 25-letniej tradycji produkcji i jest elementem tożsamości społeczności lokalnej, a przez to należy do dziedzictwa kulturowego regionu, z którego pochodzi. Najnowszymi kulinariami wpisanymi na Listę są: miód lipowy krupiec z ziemi ząbkowickiej, twaróg sudecki, likier karkonoski oraz syrop malinowy z Doliny Baryczy. Wnioski o rejestrację pszenno-żytnich pierników z Oleśnicy i pierogów ruskich z Chrząstawy zostały przesłane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i niebawem będą mogły kusić podniebienia, już jako zarejestrowane produkty tradycyjne.

Ziemia ząbkowicka, położona na terenie Przedgórza Sudeckiego pomiędzy Górami Złotymi, Bardzkimi i Sowimi a Wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi, w skład których wchodzą Wzgórza Lipowe, obfituje w bogactwo lasów lipowych oraz roślin miododajnych. Miód w postaci płynnej (patoka) bezpośrednio po odwirowaniu bywa jasnożółty, bursztynowy z zielonkawym odcieniem. Dawniej mówiono, że miód lipowy ma barwę dukatowego złota, a wraz z naturalnym procesem krystalizacji jaśnieje. Po skrystalizowaniu wyraźnie wyczuwalne są drobnoziarniste grudki, krupki, od których pochodzi nazwa krupiec. Pszczelarze z ziemi ząbkowickiej niezmiennie od ponad 25 lat dbają o wysoką jakość miodu lipowego, którego wyjątkowe właściwości mają duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Twaróg sudecki jest wytwarzany w Kamiennej Górze według tradycyjnej receptury już od 1945 roku. Może być składnikiem wielu prostych, pożywnych potraw, jak np. ziemniaki z twarogiem i olejem lnianym, które dawniej były przysmakiem tkaczy lnu zamieszkujących kamiennogórską ziemię.

Likier karkonoski pochodzi z Gór, które zawsze były i są do dzisiaj synonimem zielarskiej jakości. Na słonecznych górskich stokach i w cienistych wąwozach rosną zioła, mchy i jagody, których kłącza i owoce były zbierane przez zielarzy. Likier karkonoski nawiązuje do ponad 200-letnich tradycji regionu w zakresie produkcji likierów typu staniszowskiego, a metoda produkcji pozostała niezmienna. Dla turystów odwiedzających Karkonosze stanowi pamiątkę z górskich wypraw, a dla lokalnej społeczności stał się wyróżnikiem regionu.

Syrop malinowy z Doliny Baryczy stanowi smaczną wizytówkę gminy Krośnice, w której pierwsze plantacje malin powstały ponad 25 lat temu. Słabe gleby i niskie opady występujące na tym terenie, choć wpływają niekorzystnie na wysokość zbiorów, to korzystnie działają na wyjątkowe walory smakowe owoców, gdyż niedobór wody przekłada się na mniejszą kwaśność malin.

Wytwarzanie, ochrona i promocja żywności wysokiej jakości, potwierdzonej wyróżniającym znakiem, wymaga podjęcia działań w zakresie stworzenia sieci powiązań pomiędzy producentami, przetwórcami, dystrybutorami i restauratorami zajmującymi się produktami tradycyjnymi i regionalnymi. Skuteczną platformę współpracy i wymiany doświadczeń stanowi Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk. Województwo dolnośląskie poprzez członkostwo w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego (Culinary Heritage Europe) realizuje cel rozwoju produkcji i dystrybucji tradycyjnej żywności oraz promocji specyfiki regionalnej w zjednoczonej Europie. Uczestnikami Regionalnej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk jest już 37 podmiotów, a ich grono ciągle się powiększa. Warunkiem uczestnictwa dla rolników, ogrodników, przetwórców, restauratorów, dystrybutorów, kwaterodawców jest m.in. wykazanie więzi z regionem poprzez używanie w znacznym stopniu produktów żywnościowych, które pochodzą z Dolnego Śląska.

Zapraszamy na stronę internetową i do zapoznania się z uczestnikami Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk