sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kudowa-Zdrój: Tutaj żyć, tutaj wracać

Na uzdrowiskowej i wypoczynkowej mapie Polski zajmuje jedno z poczesnych miejsc. Dysponuje wieloma niezaprzeczalnymi walorami – transgranicznym położeniem, świetnymi pensjonatami, leczniczymi wodami i rytmem życia, który przyciąga i fascynuje tysiące krajowych i zagranicznych przyjezdnych. Kudowa-Zdrój rozwija się sukcesywnie i jest to zasługa całej miejscowej społeczności, w tym oczywiście samorządu, który konsekwentnie realizuje coraz to nowe zadania infrastrukturalne.

Powszechnie wiadomo, jakim świetnym miejscem jest dolnośląska Kudowa-Zdrój. Ale jeśli ktoś stoi w miejscu, to tak jakby się cofał. Dlatego w Kudowie nie ma czasu na marazm, jest za to jak zawsze dobra pora na realizację ambitnych planów, które polepszą poziom życia mieszkańców i jak magnes będą przyciągać rzesze turystów.

– Tak jak w poprzednich latach, także i w tym roku mamy budżet inwestycyjny, który będzie determinował rozwój gminy – mówi burmistrz Piotr Maziarz. – Oczywiście zajmujemy się m.in. promowaniem naszego uzdrowiska, jego wspaniałych walorów, w tym naturalnie leczniczych wód oraz niepowtarzalnego klimatu. Wszystkie te atuty wpływają na rozwój swoistego przemysłu uzdrowiskowego, który ma także ogromny wpływ na poziom życia mieszkańców naszej gminy. Chcemy, aby uzdrowisko się rozwijało jak najlepiej, na co wpływ będą miały także pokłady geotermii. Mamy wody mineralne i pitne, a także źródła geotermiczne i z tego skarbu trzeba mądrze korzystać. Ponadto nasza gmina oferuje działki na sprzedaż i mamy naprawdę fajne tereny pod osadnictwo – podkreśla burmistrz Piotr Maziarz. – Widać duże zainteresowanie tymi działkami. Firmy deweloperskie chcą budować domy wielorodzinne i działki pod takie obiekty zostały już sprzedane.

W tym roku do najważniejszych zadań inwestycyjnych, które będą realizowane w Kudowie-Zdroju zaliczyć można: modernizację linii brzegowej stawu zdrojowego, rewitalizację pijalni otwartej „Pająk”, uzbrojenie terenów inwestycyjnych pod budowę mieszkalnictwa jednorodzinnego i wysokiej intensywności, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, rekultywację nieczynnego składowiska odpadów, budowę nowych punktów oświetleniowych, rewitalizację ujęcia wody źródełka w Czermnej, zakup i montaż obiektów szatniowych dla dwóch klubów piłkarskich, budowę nowego placu zabaw i poprawę infrastruktury istniejącego placu oraz zakup sprzętu dla ochotniczej straży pożarnej.

– No i oczywiście inwestycje drogowe, a w tym inicjatywa 106 gmin, sygnatariuszy Porozumienia Sudety 2030 – dodaje burmistrz Piotr Maziarz. – Na mocy podpisanej przez nas deklaracji zajmiemy się, poza sprawami dotyczącymi niskiej emisji, także inwestycjami drogowymi. Dzisiaj dotarcie do Kotliny Kłodzkiej, a co za tym idzie także do Kudowy-Zdroju jest utrudnione przez kiepskie drogi i trzeba temu przeciwdziałać. Warto też zaznaczyć, iż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma zamiar modernizować drogę krajową nr 8 na odcinku Wrocław – Kłodzko – Kudowa-Zdrój i dzięki temu w przyszłości poważna część problemów drogowych zostanie rozwiązana. Inwestycje te są kompatybilne z tym, co dzieje się po stronie Republiki Czeskiej, gdyż Czesi zamierzają budować obwodnicę Nachodu.

A Kudowa-Zdrój to także cykliczne wyśmienite imprezy kulturalne – 56. edycja Festiwalu Moniuszkowskiego, trzecia edycja polsko-czeskiego festiwalu piosenki CZ-PL, który odbywa się w Teatrze pod Blachą, czerwcowy (pierwszy!) Międzynarodowy Festiwal Zabawek oraz wrześniowa kulinarna Gęsina.

Kudowa-Zdrój jest również sprawnie zarządzanym organizmem samorządowym, co dobrze prognozuje na przyszłość.

– W wyborach samorządowych będę ubiegał się o ponowne burmistrzowanie – deklaruje Piotr Maziarz – ponieważ chcę kontynuować dobrą passę związaną z naszymi inwestycjami. Pragnę też zakończyć rozpoczęte zadania i rozpocząć nowe przedsięwzięcia, które będą miały wpływ na rozwój naszej gminy i polepszą poziom życia jej mieszkańców. Między innymi ubiegamy się o dofinansowanie budowy przedszkola i żłobka, a w dalszej przyszłości zajmiemy się przebudową i rozbudową hali sportowej.

Rozmawiał Sławomir Grymin