wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kudowa-Zdrój: Tu trzeba przyjechać!

Kudowa-Zdrój to miasto uzdrowiskowo-turystyczne położone w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, wpisujące się w krajobraz Ziemi Kłodzkiej, graniczące z Republiką Czeską. Jeden z najstarszych polskich kurortów oferuje mieszkańcom i gościom niepowtarzalne walory przyrodnicze oraz największą w tej części Polski liczbę stałych i sezonowych atrakcji turystycznych.

 

Na przestrzeni dziejów uzdrowisko gościło wiele znanych osobistości, bywali tu m.in. król pruski Wilhelm III z rodziną, Winston Churchill, Bruno Schulz, marszałek Iwan Koniew oraz Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Jedną z atrakcji turystycznych stanowi Aleja Szczęścia, w której aktorzy, artyści, reżyserzy, ludzie związani kulturą zasadzili swoje drzewa. Można tam znaleźć drzewa zasadzone przez Jerzego Stuhra, Emilię Krakowską, Sylwestra Chęcińskiego, Marię Fołtyn czy Andrew Adamsona, który w 2007 roku przebywał w mieście wraz z amerykańską ekipą realizującą film „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”.

Sercem kurortu jest przepiękny Park Zdrojowy z zespołami rzadko spotykanej roślinności, pięknymi alejami spacerowymi oraz Pijalnią Wód Mineralnych z 1853 roku. Lecznicze właściwości wód kudowskich znane były już w XVI wieku, a pierwsze drewniane urządzenia kąpielowe powstały w roku 1636. Źródła mineralne wykorzystywane są do kuracji pitnych oraz zabiegów balneologicznych. Obecnie eksploatowane są cztery, ekologiczne, nieskażone, powszechnie doceniane w balneologii i leczeniu uzdrowiskowym. W Pijalni znajduje się także Sala Koncertowa, w której przez cały rok odbywają się różnego rodzaju koncerty i wernisaże. W Parku miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych jest także duża hala spacerowa „Teatr pod Blachą”. Od strony zachodniej Park zamknięty jest okazałym stawem, na którym co roku odbywa się impreza pn. „Wodna Kudowa”. Na kaskadzie wzdłuż głównego wejścia stoją donice w kształcie rozłożonych parasolek, obsadzonych kwiatami, a u podnóża Góry Parkowej postawiono gazon z piaskowca w postaci Leśnego Luda z nasadzeniami. Obydwie instalacje to atrakcje turystyczne, przy których goście i mieszkańcy chętnie wykonują pamiątkowe zdjęcia.

Kudowa to miasto, w którym każdy turysta czy kuracjusz znajdzie coś dla siebie. Zaciszne restauracje, zagubiony świat dawnych zawodów, unikalne zbiory, tajemnicze kapliczki, piękno przyrody, nowoczesne obiekty rekreacyjne przyciągają licznych gości. Koniecznie należy zwiedzić Kaplicę Czaszek, której ściany i sufit włożone są trzema tysiącami czaszek i rzędami ludzkich kości, a pod podłogą spoczywa 20-30 tysięcy ludzkich szczątków. To jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z trzech w Europie. Nie można także ominąć Szlaku Ginących Zawodów, gdzie można skosztować wiejskiego chleba oraz wytoczyć naczynia gliniane na kole garncarskim. Warto zwiedzić Muzeum Zabawek „Bajka”, które prezentuje zabawki pamiątkarskie, regionalne, obrzędowe, artystyczne, teatralne sprowadzone z różnych stron świata.

Kudowa-Zdrój posiada też atrakcyjną ofertę dla miłośników różnych dyscyplin sportowych. Czeka Aquapark „Wodny Świat” z nowoczesnym basenem sportowym, basenem rekreacyjnym ze sztuczną rwącą rzeką oraz brodzikiem dla dzieci, są korty tenisowe i boiska sportowe, liczne szlaki rowerowe i turystyczne, a w pobliżu – zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie – istnieją trasy biegowe i zjazdowe.

W Kudowie sezon na kulturę i sztukę trwa cały rok. W bogatej ofercie przygotowanej przez miasto znajdą coś dla siebie miłośnicy muzyki, kina, teatru i sztuk plastycznych. Najbardziej prestiżowym wydarzeniem kulturalnym jest ponad 50-letnie święto Stanisława Moniuszki – ojca opery narodowej, odbywające się zawsze w sierpniu pod nazwą Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego.

To tylko niektóre atrakcje Kudowy-Zdroju i okolic. Żeby wszystkie ocenić i docenić, trzeba tu przyjechać. Kudowa-Zdrój zaprasza o każdej porze roku. Otoczone zielenią, parkami, skwerami sanatoria, hotele i pensjonaty oferują komfortowy wypoczynek i umożliwiają pełne wykorzystanie każdego dnia urlopu.