poniedziałek, 4 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kudowa-Zdrój: Perła nie tylko dolnośląskich kurortów

Od wielu już lat jest w czołówce polskich uzdrowisk. To świetne miejsce nie tylko dla turystów i kuracjuszy, lecz także do życia. Kto tutaj choć raz przyjechał, zapewne wróci nie raz, bowiem w Kudowie-Zdroju każdy znajdzie coś dla siebie i nie jest to reklamowy frazes. Tętni tutaj życie przez cały rok, a atuty tej ziemi i moc atrakcji przyciągają jak magnes. Wiemy o tym doskonale, bowiem byliśmy tu nie raz i nie dwa i nigdy się nie nudziliśmy.

Kudowa-Zdrój jest znanym od wieków – także poza granicami naszego kraju – uzdrowiskiem położonym w malowniczej dolinie pomiędzy wzniesieniami Gór Orlickich i skalnymi platformami Gór Stołowych. Sercem miasta jest przepiękny Park Zdrojowy założony w 1787 roku na wzór ogrodów angielskich. W centralnym miejscu parku znajduje się pijalnia wód mineralnych oraz secesyjna hala spacerowa, w której niegdyś spacerowały kobiety w pięknych, wieczorowych sukniach, popijając wodę poprawiającą trawienie. Obecnie miejsce to stanowi centrum najważniejszych wydarzeń kulturalnych, takich jak: Festiwal Moniuszkowski czy Festiwal Czesko-Polski im. Pawła Królikowskiego.

Aneta Potoczna

Corocznie w okresie letnim na placu centralnym, przy podświetlanej fontannie, pojawiają się palmy, które zwiastują rozpoczęcie sezonu turystycznego. Rzadko spotykana roślinność, metalowe imitacje instrumentów w Ogrodzie Muzycznym, ławeczka ogrodnika, liczne aleje spacerowe oraz promenada prowadząca do Stawu Zdrojowego stanowią wizytówkę miasta.

Polscy i zagraniczni kuracjusze przyjeżdżają od lat do Kudowy leczyć różne dolegliwości – w tym m.in. choroby serca, niedokrwistość, schorzenia przewodu pokarmowego, nadczynność tarczycy i schorzenia dróg oddechowych. Warto podkreślić, że jesienią ubiegłego roku Kudowa-Zdrój wzbogaciła paletę swoich atrakcji o tężnię solankową – wyjątkowe miejsce, które od swego powstania cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów odwiedzających corocznie tłumnie miasto, lecz będące również wspaniałym rodzajem wypoczynku dla mieszkańców Kudowy i czeskich miast przygranicznych.

Park Zdrojowy

– Kudowska tężnia solankowa jest pierwszą tego rodzaju pełnowymiarową konstrukcją w naszym regionie – mówi burmistrz Kudowy-Zdroju Aneta Potoczna. – Bez wątpienia inwestycja ta otworzyła nowy i ciekawy rozdział w historii Kudowy, poszerzając i uatrakcyjniając ofertę uzdrowiskową.

Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczenie: chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, niedoczynności tarczycy, nerwicy wegetatywnej, stresu oraz ogólnego wyczerpania.

Kolejną ciekawą atrakcją wyróżniającą kurort na tle innych miejscowości jest mapping linearny połączony z nowoczesnymi laserowymi animacjami prezentowanymi w odrestaurowanej Muszli Koncertowej.

Ogród Muzyczny

Kudowa-Zdrój stwarza wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Miłośnicy górskich wędrówek docenią fantastyczne krajobrazy Gór Stołowych i dotrą do tak znanych miejsc jak Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki. Oprócz szlaków pieszych okolicę oplata również gęsta sieć szlaków rowerowych, doskonale skomunikowanych z trasami po stronie czeskiej. Dla pasjonatów rowerów górskich miasto przygotowało trasy typu singletrack oraz tor Pumptrack.

Miasto jest także idealnym miejscem dla melomanów i miłośników rozrywki. Bogata oferta kulturalna – festiwale, koncerty, imprezy plenerowe, festyny, gale muzyczne i kabaretowe – z pewnością urozmaicą pobyt w kurorcie i pozwolą miło spędzić czas. Poza tym jest tutaj sporo atrakcji dla całych rodzin, w tym Skansen w Pstrążnej, Kaplica Czaszek, Muzeum Zabawek i basen „Wodny Świat”, a wszystko w otoczeniu wspaniałych, zapierających dech w piersiach darów przyrody, która cieszy swą magią o każdej porze roku.

– Kudowa-Zdrój jest najpiękniejszym miejscem na Ziemi i zapraszam wszystkich serdecznie do nas – uśmiecha się burmistrz Aneta Potoczna.

Park Zdrojowy