niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kudowa-Zdrój: miejsce dla każdego

Rozmowa z Piotrem Maziarzem, burmistrzem Kudowy-Zdroju

Wcześniej się nie udało, bowiem zabrakło panu 46 głosów do wygranej, ale teraz wreszcie pan dopiął swego i został burmistrzem ukochanego przez siebie miasta. Gratuluję!

– Dziękuję panu za gratulacje, dziękuję też mieszkańcom naszej gminy za to, że to na mnie postawili i zaufali mi.

Jest nowy burmistrz, ale także nowa rada.

– Uważam, że będziemy zgodnie ze sobą współpracować, ponieważ mieszkańcy wybrali mądrych i odpowiedzialnych radnych. Najważniejsze, aby Kudowa-Zdrój dynamicznie się rozwijała i była miejscem dla każdego. Miejscem, gdzie młodzi ludzie chcą pozostawać, gdzie w przyszłości znajdą pracę i założą rodziny, i oczywiście – aby była miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Rozwój miasta zdrojowego musi być związany z turystyką.

– Naturalnie, jesteśmy znaną gminą turystyczną i uzdrowiskową, ale nie możemy zapominać także o mieszkańcach naszej gminy i ich potrzebach, o lokalnych zakładach pracy i miejscowych firmach, nie zawsze związanych z branżą turystyczną i uzdrowiskową. Dołożę wszelkich starań, aby nasza gmina jak najlepiej się rozwijała, aby była miejscem dobrym do życia, do którego wszyscy chcą przyjechać, gdzie należy bywać i wypoczywać.

A w perspektywie nowe unijne granty…

– …i chcemy jak najwięcej wykroić z brukselskiego tortu. Ale równolegle pracujemy intensywnie nad zapewnieniem opieki lekarskiej mieszkańcom. Dzisiaj po godzinie osiemnastej w dni świąteczne w Kudowie lekarza nie uświadczysz i to musimy zmienić. Prowadzimy rozmowy w tej sprawie nie tylko z ZOZ-em i NFOZ-em, ale również ze stroną czeską, funkcjonując w projekcie „Kudowa – Nachod – Miasto Europejskie”. Mamy porozumienie, a nawet wspólną strategię działania na lata 2014-2024. Przejęliśmy w Kudowie szkolnictwo średnie, powinniśmy wybudować przedszkole i halę sportową.

A co nowego dla turystów?

– Do ich dyspozycji mamy bazę, którą będziemy wzbogacać. W przyszłym tygodniu mamy spotkanie z projektantką nasadzeń zieleni, na pewno coś ciekawego wymyślimy! Na początek spróbujemy uatrakcyjnić ulicę Moniuszki, równoległą do głównej alei w Parku Zdrojowym, którą dochodzimy do Kaplicy Czaszek w Czermnej.

Spełnienia wszystkich planów małych i dużych życzę panu w imieniu zespołu redakcyjnego.

– Dziękuję i cieszę się na współpracę z miesięcznikiem „Gmina Polska”, który tak wszechstronnie promuje gminy i samorządy.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Piotr Maziarz – ur. w roku 1966. Żonaty. Bezpartyjny. Ukończył Wydział Politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez krótki okres po studiach pracował w urzędzie celnym, a od roku 1998 roku jest w samorządzie, jako radny w Radzie Miejskiej w Kudowie-Zdroju i zastępca burmistrza do roku 2010. Wygrał ostatnie wybory samorządowe na burmistrza Kudowy-Zdroju w drugiej turze, otrzymując o 300 głosów więcej niż jego rywal. Jest konsekwentny i zdecydowany, nie lubi się cofać, preferuje działania strategiczne i długodystansowe.

 

Rada Miejska Kudowy-Zdroju

Elżbieta Marecka-Szydło (przewodnicząca), Wiktor Gucz (wiceprzewodniczący), Sylwia Bielawska, Bogusław Buksak, Joanna Monika Fabrycka, Damian Kandefer, Mariusz Kieca, Bogusław Kluka, Marta Midor-Burak, Anna Mróz, Mirosław Olejarz, Tadeusz Szełęga, Maciej Turoń, Bolesław Ziemianek, Teresa Żulińska