wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kudowa-Zdrój: Aby żyło się lepiej

Tutaj sezon turystyczny trwa przez cały rok, a pensjonaty, hotele, kawiarnie i restauracje są pełne turystów, kuracjuszy i także weekendowych gości. Dlatego miasto również rozwija się w rytmie niczym nieprzerwanym, choć są miesiące zimowe, które spowalniają prace budowlane, remontowe i modernizacyjne. To oczywiście nie dotyczy samorządu Kudowy-Zdroju, dla którego mijająca kadencja była niełatwym sprawdzianem z planowania i realizowania przedsięwzięć infrastrukturalnych, sprawdzianem zdanym na ocenę bardzo dobrą.

– W tej kadencji nasz samorząd postawił nie tylko na turystykę, ale sprzyjaliśmy konsekwentnie rozwojowi przemysłu lekkiego nieuciążliwego dla środowiska naturalnego i zlokalizowanego na peryferiach miasta, czyli absolutnie daleko od zdroju i od centrum Kudowy – podkreśla burmistrz Piotr Maziarz. – Właśnie tam zlokalizowane są nieuciążliwe zakłady.

Dzisiaj Kudowa-Zdrój jest dostatecznie zabezpieczona w wodę pitną. Gmina jest właścicielem zbiornika, ma studnie głębinowe i ujęcia wody.

– Ale miasto się rozrasta i prowadzimy rozmowy dotyczące skorzystania przez nas z wód głębinowych – wyjaśnia burmistrz Maziarz. – Do tego przedsięwzięcia trzeba się bardzo dobrze przygotować, w sposób merytoryczny, profesjonalny i naukowy i nie ma tutaj miejsca na amatorszczyznę. A wszystko dotyczy eksploatacji potrzebnych nam w przyszłości wód pitnych, mineralnych i geotermalnych. Rozmawiamy o tych sprawach z Państwowym Instytutem Geologicznym i niebawem rozpoczniemy badania dotyczące głębinowych wód pitnych, a nasi czescy przyjaciele z Nachodu także zainteresowani są podobnymi inwestycjami. W przyszłości widzę Kudowę-Zdrój jako uzdrowisko korzystające z geotermii i tężni, ale oczywiście, aby to wszystko się ziściło, potrzeba jest trochę czasu, determinacji i konsekwencji.

Niezmiernie ważna jest dla kudowskiego samorządu realizacja strategicznego programu rozwoju Kudowy-Zdroju, z którego dużo już udało się zrobić.

– Mamy już lekarza na pogotowiu, kończona jest rekultywacja wysypiska śmieci, które już jest zielone, będziemy budować nowe przedszkole i żłobek, otworzyliśmy dodatkowe klasy w kudowskim liceum i poszerzyliśmy ofertę oświatową o technikum – wylicza Piotr Maziarz. – Poza tym przeprowadzamy termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, przede wszystkim budynków szkolnych. A ponadto corocznie niemałe nakłady przeznaczamy na inwestycje drogowe, chodniki i oświetlenie ulic. Tych zadań jest naprawdę bez liku i trudno je wyliczyć jednym tchem.

W dużej mierze samorząd Kudowy rozwija gminę, korzystając ze stojącej na twardych podwalinach współpracy transgranicznej z Czechami, przede wszystkim z Nachodem.

– Realizujemy wspólnie duże projekty infrastrukturalne, choćby dotyczący stawu zdrojowego – podkreśla burmistrz.

A do tego dochodzą słynne i uznane już wydarzenia kulturalne w Kudowie-Zdroju, choćby Festiwal Moniuszkowski czy Gęsina.

– W mijającej kadencji rozpoczęliśmy cykl wydarzeń sportowych w ramach ultramaratonów, czyli rodzinną Sztafetę Górską: Kudowa – Bromowskie Ściany – Kudowa, którą organizujemy w kwietniu ze znanym ultramaratończykiem Piotrem Hercogiem – dodaje Piotr Maziarz. – Później zapraszamy na szereg imprez organizowanych w długi majowy weekend, w czerwcu II Międzynarodowy Festiwal Zabawek, a w lipcu Festiwal Kultury Czeskiej i Polskiej.

Siłą i niezaprzeczalnymi walorami Kudowy-Zdroju są oczywiście jej przygraniczne położenie, dynamika rozwoju, renoma uzdrowiska, świetne imprezy kulturalne, ale także pracowici mieszkańcy i konsekwentny w swych działaniach oraz stabilny samorząd.

– Trzeba zrobić wszystko, aby żyło nam się lepiej i jeśli ludzie ponownie mi zaufają i poprą moją kandydaturę na burmistrza, to zrobię wszystko, żeby tak się stało – obiecuje Piotr Maziarz. – Dobrze wiem, jak to zrobić, ponieważ jestem mieszkańcem naszej kochanej Kudowy.

HS