niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Krośnice: Wszystkiego nie wiem…

Rozmowa z Andrzejem Białym, wójtem gminy Krośnice

Za panem kilka miesięcy zarządzania gminą

– I cały czas wdrażam się do nowej pracy, nie wszystko jeszcze wiem, nie wszystko jeszcze poznałem, a pewne sprawy pojawiają się dopiero po jakimś czasie.

Przeprowadzono audyt…

– Tak, w naszym Zakładzie Usług Komunalnych i niebawem ogłosimy zapytanie ofertowe na audyt urzędu gminy. Po audycie w ZUK dotyczącym tylko roku 2014 wiemy już, jakie były tam nieprawidłowości, ale chcę podkreślić, iż najprawdopodobniej działy się tam niedobre rzeczy przez wiele lat. Konsekwencją było to, że dyrektor i dwóch pracowników otrzymali wypowiedzenia z pracy, a ponieważ niszczono także dokumenty, musimy zgłosić to organom ścigania.

Jeśli nie zgłosicie przestępstwa, sami możecie być pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

– Zdaję sobie z tego sprawę.

Jaki jest tegorocznego budżet gminy Krośnice?

– Priorytetem jest kontynuowanie i zakończenie rozpoczętych wcześniej inwestycji. Poza tym ukończyliśmy budowę kotłowni, która ma zasilać basen i budynki szkolne, zakończone są także zadania dotyczące hali basenowej i w zasadzie czekamy tylko na odbiór przyłącza energetycznego. Dopiero później będzie można napuszczać wodę do niecki. Otwarcie basenu planujemy na początku września.

Czyli większych problemów nie ma.

– Są, ale z rozbudową szkoły w Bukowicach. Ze względu na błędy projektowe inwestycja się opóźnia.

Jak się panu współpracuje z radnymi?

– Generalnie, do tej pory nie było większych problemów ani kontrowersji i uchwały przechodziły jednomyślnie lub większością głosów – poza głosowaniem wniosku dyrektora ZUK dotyczącego zwolnienia z pracy jednego z radnych. Rada się do tego nie przychyliła.

Czy przygotowujecie się do nowego unijnego programowania?

– Jesteśmy przed opracowaniem dwóch najważniejszych dla nas dokumentów: planu gospodarki niskoemisyjnej, bo właśnie na to ma być bardzo dużo unijnych środków, i strategii rozwoju gminy na kilka kolejnych lat.

A w maju…

– …chcemy doprowadzić do uruchomienia naszej kolejki wąskotorowej. Kilkukilometrowa trasa kolejki przebiega po terenie zespołu pałacowo-parkowego pomiędzy Wierzchowicami a Krośnicami. Kolejka od dwóch lat jest naszą turystyczną atrakcją, ale w tym czasie niewystarczająco o nią dbano i stan techniczny całego taboru jest fatalny. Krótko mówiąc, dzisiaj dwie lokomotywy są niesprawne do jazdy i wymagają remontów. Lokomotywa spalinowa nadaje się tylko do remontu kapitalnego, a na remont parowozu otrzymaliśmy dofinansowanie.

Z tego co pan mówi wnioskuję, że przed waszym samorządem stoi ważne zadanie – dobrze rozliczyć się z przeszłością i mądrze zainwestować w przyszłość

-…i zrobimy to na pewno!

Rozmawiał Sławomir Grymin


 

Andrzej Biały (ur. w roku 1971) – żonaty, dwoje dzieci. Bezpartyjny. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Później uczył historii, techniki i informatyki w Zespole Szkół i Przedszkola w Krośnicach. Wybory w roku 2014 na wójta gminy Krośnice wygrał w drugiej turze, otrzymując 1971 głosów.


 

Rada Gminy Krośnice

Janusz Dziekan (przewodniczący), Marian Biesiadecki (wiceprzewodniczący), Zofia Adamus, Bogumiła Bialic, Jerzy Chołodecki, Zdzisław Jasięga, Andrzej Korzeniowski, Marian Krawczyk, Piotr Kubiak, Eugeniusz Lis, Piotr Morawek, Jacek Skrzypczyk, Krzysztof Skrzypczyk, Józef Tokarz, Anna Wietrzyńska


Fatal error: Class 'CToolsCssCache’ not found in /homepages/1/d471067512/htdocs/includes/cache.inc on line 31